Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

35 хил. българи са засегнати от скандала с Facebook

10 април 2018, 14:30 часа • 5131 прочитания

Повече от 35 000 българи са били засегнати от мащабния скандал с манипулирането на данни на потребители на Facebook. Тяхна информация е била събрана неправомерно от консултантската компания Cambridge Analytica. Това са отговорили от компанията след запитване на БНТ.

По данни на социалната мрежа 18 българи са свалили приложение под формата на анкета, даващо достъп до лична информация. Броят на засегнатите обаче е в пъти по-голям - 35 718, тъй като приложението е получило достъп до профилите и на техните приятели.

Освен списъка с контакти, информацията за потребителите е включвала детайли като електронна поща, рожден ден, роден град, място на пребиваване, снимки, видеа, харесвания и публикации в социалната мрежа. Не всички потребители са еднакво засегнати, тъй като разрешенията за приложението са били променяни във времето.

"Използвахме възможно най-разширена методология." казаха от Facebook. "Това е най-добрата ни прогноза за броя на хората, които директно са инсталирали приложението, и броя на приятелите им, чиито данни може да са били събрани."

Facebook вече започна да уведомява общо поне 87 милиона потребители по света, замесени в скандала.

От компанията са заявили, че 97,2% от инсталиралите приложението вероятно са били от Съединените щати. 81,6% от всички засегнати - участниците в анкетата и приятелите им, са били в САЩ.

Междувременно Facebook понесе още един удар, след като стана ясно, че Стив Возняк - съосновател на Apple, който след това започна работа в социалната мрежа, напуска компанията. Той взел решението, тъй като не е съгласен с начина, по който се борави с личната информация на потребителите.

Зукърбърг заяви в петък, че иска да хвърли повече светлина върху рекламите с политическа тематика, които не са пряко свързани с избори или кандидат. Зад рекламите с политическа тематика често стоят лобистки организации, групи по интереси и заможни физически лица, които искат да повлияят върху законодателството или имат непряко въздействие върху избори.

"Всеки рекламодател, който иска да има реклама с политическа тематика, ще трябва да потвърди самоличността и местоположението си", пише Зукърбърг.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес