Нова конспиративна теория се завъртя в онлайн пространството - в статия за "Уайърд" Кейт О’Нийл спекулира, че предизвикателството "Преди 10 години" (#10yearschallenge) онлайн е начин "Facebook" да обучи алгоритъма си за разпознаване на лица.
Онлайн предизвикателството, в което потребители от цял свят споделят две снимки – една от 2009 и една от 2019 г. – бързо стана популярно в социалните мрежи, като в него се включиха и много знаменитости.
В подробен материал О’Нийл излага своето мнение, че по този начин "Facebook" създава огромна база данни с лица напълно безплатно, пише bTV.
"Представете си, че искате да научите алгоритъм за разпознаване на лица характеристиките на остаряването. В идеалната ситуация ви трябва голяма и разнообразна база данни със снимки на хора. Допълнително удобство е ако има зададен предварително времеви ориентир, например 10 години. Благодарение на това предизвикателство, сега "Facebook" разполага с огромна база данни, които може да използва без вие да знаете", коментира тя.
Публикацията предизвика множество коментари онлайн за нарушаване на личното пространство и правата на потребителите. Наложи се "Facebook" да излезе с официална позиция, в която се дистанцира от предизвикателството.
До момента с хаштаг #10yearschallenge са публикувани над 5,2 млн. снимки в социалната мрежа само за три дни.
"Това е предизвикателство, което идва от потребителите на "Facebook" и стана популярно от само себе си. Припомняме, че всеки потребител може да изключи лицевото разпознаване от настройките на профила си по всяко време", коментираха от компанията.
Все още няма данни тази визуална информация да е използвана по някакъв начин от компанията, но заради множеството скандали с нарушени права на потребителите, много смятат, че това ще се случи в бъдеще.