Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съюзът на математиците с позиция за скандала в СМГ

29 август 2017, 17:17 часа • 6877 прочитания

Съюзът на математиците в България (СМБ) публикува в сайта си официална позиция относно скандалите около Софийската математическа гимназия (СМГ).

Припомняме, че до напрежение в гимназията се стигна, след като Петя Тодорова бе уволнена дисциплинарно от директора Антони Стоянов в началото на лятната ваканция с мотив уронване престижа на гимназията. Стоянов обясни, че причината да отстрани Тодорова е, че нито един ученик от СМГ не е бил класиран за националния кръг на международното състезание "Европейско кенгуру" от комисията, в чиито състав е била учителката.

Ето какво се казва в официалната позиция на СМБ:

В последните месеци в медийното пространство се тиражира невярното твърдение, че Съюзът на математиците в България (СМБ) е предал със закъснение в Министерството на образованието и науката (МОН) протоколите от проведеното на 18 март 2017 г. математическо състезание на Асоциация "Кенгуру без граници", известно у нас още като Областен кръг на математическото състезание "Европейско кенгуру".

СМБ е спазил указанията на МОН да предаде до 10 май 2017 г. протоколите от явилите се към СМБ ученици на състезанието. Това е направено на 9 май 2017 г.

В тези указания е напомнен и регламентът за класиране на националния кръг на състезанието. Ето защо СМБ е приложил и списък със 196 предложени участници за националния кръг със съответните точки.

Подобен, но без точки, списък с 392 ученици, явили се към другия организатор на състезанието - сдружение "Европейско кенгуру", се появява на страницата на Сдружението на 13 май 2017 г. Там този списък е наречен Протокол на класираните ученици от първи до дванадесети клас за националния кръг и е подписан от петима членове на националната комисия за състезанието, назначена от министъра на образованието и науката. Мястото на един такъв протокол е на страницата на МОН, което организира националния кръг чрез тази комисия.

Съгласно регламента на състезанието, до национален кръг се допускат приблизително 400 ученици. Следователно петимата членове на националната комисия или не са били запознати с регламента, или са приели, че Сдружението е единственият организатор на състезанието.

След подадени сигнали по този повод, на 16 май 2016 г. в МОН се проведе среща за преодоляване на възникналия проблем. Събитието е отразено на страницата на МОН на 1 юни 2017 г., два дни преди националния кръг. От страна на СМБ категорично бе заявено, че МОН трябва да упражни контрол върху националната комисия за изготвяне на единен протокол на допуснатите участници до националния кръг съгласно регламента. От страна на МОН бе изразена позиция, че няма да се допусне неравнопоставеност на участниците към двамата организатори.

На 18 май2017 г. трима от подписалите споменатия по-горе протокол подписват и протокол с предложените участници за националния кръг от СМБ, който отново е публикуван само на страницата на Сдружението. Така, в разрез с регламента и със съмнителни отделни протоколи, за националния кръг са класирани 392+196=588 участници.

Твърдението, че това е направено с цел да се защитят интересите на учениците, означава тяхната равнопоставеност, тоест еднакъв праг за класиране на ученици от един и същи клас, независимо от организатора. Последното обаче не е спазено. Дали това не бе целта на протокола от 13 май 2017 г.? 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес