Лабораторията е подкрепа на креативността и международното разпространение на културни ценности, движението на творци, културни дейци и техните произведения, като се поставя акцент върху културното многообразие и развитието на нови форми на културна изразност.
Международната творческа лаборатория, провеждана в Стара Загора от 2001 г. даде живот на едни от най-добрите постижения в куклено-театралното изкуство за възрастни. Тя доказа, че е значимо събитие в летописа на националната ни култура, като стимулира развитието на българския куклен театър и допринася за неговата популярност у нас и в чужбина.
«Характерът» на град Ст. Загора, ангажираността на неговите жители и културната традиция на целия регион е благоприятна за провеждането на такъв уъркшоп именно в Стара Загора. Лабораторията е една от авангардните и неконвенционални форми на изкуство и като такава е желана като форум за утвърждаване биографиите на младите творци. Не на последно място, Международната творческа лаборатория в Стара Загора има принос в обогатяването на културната политика и демонстрира ползите от децентрализацията на културния живот.
Истинската ЦЕЛ НА ИЗКУСТВОТО не е да създава блага, а ДА ИЗГРАЖДА СТАБИЛНО, УВЕРЕНО ТВОРЧЕСКО ОБЩЕСТВО. В тази посока Международната творческа лаборатория – ателие е важен инструмент за постигането на тази цел.
Лабораторията-ателие се финансира на проекто-програмен принцип.
Проектът 8-ма Международна творческа лаборатория е подкрепен от Община Стара Загора, Министерство на Културата, АКТ Унима - България.
ТВОРЧЕСКИ ЕКИП:
Веселка Кунчева – ръководител на проекта;
Мариета Голомехова – сценограф;
Христо Намлиев – композитор;
Явор Кунчев – хореограф;
Кристиян Томас, Франция – скулптор;
Томас Моравек, Чехия* – художник по осветлението;
Катерина Дурикова, Словения* – дизайнер по осветлението;
Веселин Христов – оператор;
Мария Стоянова – режисьор на документален филм;
Нина Алтъпармакова – монтажист;
Светла Бенева – театрален критик;
Актьорите и приложните специалисти от ателиетата на Държавен Куклен Театър Стара Загора.
* Преподаватели в ČOSDAT o.s. Institut of Lighting Design
Международният проект е в унисон с дългосрочната програма на Европейския съвет, чиято художествена цел е обмен на млади творчески екипи от професионалисти до 40 години с експериментаторски дух.
Целта на лабораторията е осъзнаването и овладяването от страна на участниците на собствения им творчески процес, а така също усъвършенстването и разширяването на театралният им инструментариум Същността на заниманията им обаче е не упражнения по актьорско майсторство в общоприетия смисъл на думата, а чрез средствата на музиката, танца и словото те да изразят най-пълно и нееднозначно себе си.
Едно интригуващо пътуване... през многото и различни начини, по които можем да общуваме по между си и да изразяваме себе си. Едно пътуване, което ще бъде и документирано от зараждането на идеята до реализацията на спектакъла.
Ето какво сподели за Вас ръководителят на лабораторията Веселка Кунчева:
Лабораторията „Приказка безкрай“ има за цел да изследва неоткрити досега пространства и форми в театъра, които да обогатят, както участниците в самия проект, така и широк диапазон от зрители, чрез създаването на документален филм, проследяващ процеса на търсене на нови възможности и средства. Голяма част от хората, дори от театралната публика, не знаят през какви етапи преминава един спектакъл, за да достигне до своята крайна форма - премиерата. Чрез тази лаборатория ще се опитаме не само да се гмурнем в необятността на театралната илюзия, но и да приобщим, да споделим, да „заразим“ обикновения зрител с това непрекъснато и неутолимо наше желание да откриваме, че театърът е като вселената – безкрайно висока, безкрайно дълбока.
Обектът, който ще изследваме по време на лабораторията е човешкият страх. Неговите лица и превъплъщения. Уменията му да контролира света около нас и самите нас. На какво е способна човешката природа, въставайки срещу най-архаичния си враг - Страхът?
За драматургична основа ще използваме „Приказка безкрай“ на Михаел Енде, където основният конфликт е изграден между Света на Фантазията и Нищото, което поглъща този свят. Ситуациите и характерите на персонажите са многопластови, богато разработени, достигащи до сюрреалистични видения.
Основното средство на сценографа Мариета Голомехова е люлката. За да постигнем усещането за несигурност у актьора ще покрием цялата сцена с люлки, които ще имат възможност да се групират в няколко или една огромна нестабилна повърхност, метафора на света, в който живеем. Страхът се поражда в нас, когато усетим заплаха, когато сме колебливи, когато не можем да видим, да докоснем „чудовището“ срещу себе си. Страхът е невидим. Той е отражение на нашата сетивност, хиперболизиран образ на нашето въображение. Страхът е Нищото, което ни поглъща.
С осветителните дизайнери Томас Моравек, Катерина Дурикова и композиторът Христо Намлиев ще се опитаме да визуализираме това тъмно и невидимо същество, което дебне в ъгъла на нашето съзнание и е готово всеки момент да изскочи оттам и да ни погълне. За целта ще ползваме пропелери, различни осветителни тела и звукови картини, създадени на живо от актьорите. Любопитно и вълнуващо е предизвикателството не просто да оживим Нищото, а да създадем жив и достоверен образ на нематериалния, но така мощен и движещ съдбите ни Страх.
С помощта на хореографа Явор Кунчев ще изследваме движенческото поведение, разнообразието от динамики, ритмичност и реакции на страхуващия се.
Задачата, която сме си поставили със скулптора Кристиян Томас е да потърсим и да открием многообразието от изкривени, фантастични и чудновати образи на страховете ни само и единствено чрез човешките тела.
В заключение ще използвам мисълта на американския политик Франклин Рузвелт: „Единственото нещо, от което трябва да се страхуваме е самият Страх!“
Резултатите от лабораторията ще бъдат представени на вниманието на театралните специалисти и почитатели на сценичното изкуство на 15 април 2014 г. от 19:00 ч. в салона на Куклен театър – Стара Загора.