Въздействието на мерките, предприети от правителствата на страните в отговор на разпространението на коронавируса, беше по-сериозно от предвиденото. Това съобщава пресслужбата на Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), чието седалище е в Париж, информира ТАСС. Според оценките на тази международна структура в глобалната филмова индустрия, поради пандемията до края на 2020 г. ще бъдат загубени около 10 000 000 работни места. Ръководството на 1/3 от художествени галерии трябваше да съкрати половината от служителите си. „6-месечните ограничения, приети поради коронавируса, могат да струват на музикалната индустрия над 10 милиарда евро загубени спонсорски такси, а световният издателски пазар може да се свие със 7,5% поради санитарната криза“, заявиха от пресслужбата на организацията.
В отговор на пандемията, довела до затварянето на много кина, театри и книжарници и лишила артистите от професионални възможности, ЮНЕСКО разработи инструменти за вземащите решения под формата на наръчник „Култура в криза“. Организацията заяви, че това е „практически наръчник, който да помогне на правителствата да се справят с предизвикателствата по време на пандемията. Ръководството предоставя съвети за подобряване на устойчивостта на различни области, свързани с изкуството в бъдеще. „Секторът, който е създал повече от 30 000 000 работни места, се опитва да оцелее и се нуждае от нашата помощ“, заяви генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азулай. "Културата ни помогна да излезем от кризата. Сега трябва да й помогнем", каза ръководителят на организацията. По нейно мнение „необходимо е не само да подкрепяме финансово и политически културата, но и да й дадем място на политическата маса за преговори“.
ЮНЕСКО отбеляза, че във връзка с пандемията, концерти и изложби започват да се провеждат онлайн. Междувременно, както посочват в организацията, около 46% от населението на света няма достъп до интернет, което „лишава почти всеки втори жител на планетата от събитията, организирани през периода на самоизолация“.