Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала. Началото на балния сезон е винаги на 11 ноември, но кулминацията е през януари и февруари. Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус.
Голямото начало на тазгодишния бален сезон бе поставено от Виенския бал на Червения кръст на 15 ноември, който се проведе в тържествената зала на Виенското кметство. В новогодишната нощ пък дворецът Хофбург отвори вратите си за “Големия бал” (Le Grand Bal). В разкошните зали на императорския дворец се проведоха и Балът на ловците (27.1.2014), Балът на лекарите (25.1.2014), а на 1 март дворецът ще бъде домакин на Бала на юристите. На 21 февруари там се проведе и Балът на собствениците на кафенета, който ежегодно привлича 5000 гости. Това събитие изпълва танцовите зали в Хофбург със специална атмосфера, а след приключването му много от гостите се качват на оригиналните виенски файтони, наричани “фиакри”, и отиват до близкото кафе “Ландтман”, където веселбата продължава до зори. Това е същото кафене, където някога Стефан Стамболов се е срещнал за първи път с бъдещия български княз Фердинанд.
На 23 януари Виенската филхармония организира традиционния си бал. Естествено там присъстват и всички членове на световноизвестния оркестър, но с инструменти в ръка те могат да бъдат видени само при откриването на бала. В края на краищата след като са на бал и те нямат нищо против да потанцуват.
Виенската Щатсопера пък ще се превърне в бална зала за един ден на 27 февруари. Виенският оперен бал отдавна с право се е превърнал в един от символите на града. В тази нощ гостите, сдобили се с билет за бала, имат уникалната възможност да попаднат в знаменития оперен театър не просто като зрители, а и да се потопят в неповторима атмосфера заедно с могобройните звезди от света на музиката и шоу бизнеса, като буквално надникнат и зад кулисите. Между другото Щатсопера реализира от всеки бал приходи в размер на 3,4 млн. евро. При разходи от 2,3 млн. евро остатъкът е печалба и съответно финансиране за операта. При цени от 250 евро за обикновен билет и между 9000 и 18 000 евро за ложа кувертите за Оперния бал се продават до последната бройка.
На 28 февруари във Виенския Концертхаус се провежда най-сладкият от всички балове – Бонбоненият бал. Той се слави с изключително веселата си и неформална атмосфера.
Но традициите затова са традиции, защото живеят дълго и се обогатяват непрекъснато. Тази година на 1 февруари за втори път се проведе Балът на веганите. Естествено менюто бе изцяло веганско за радост на многобройните посетители. Социологическите проучвания показват, че в момента във Виена живеят около 180 000 вегетарианци, като 20 000 от тях се хранят само с растителни продукти, т.е. са вегани. Факт, който според организаторите заслужава да бъде отпразнуван – с веганско меню и много музика.
Това са само част от най-известните виенски балове, но през балния сезон всеки уикенд се провеждат по няколко бала, така че всеки желаещ може да се потопи в балната атмосфера. Най-важните балове можете да видите тук: http://www.stadt-wien.at/freizeit/ballkalender.html
Виенските балове в чужбина
За да утвърди имиджа си като столица на баловете община Виена всяка година участва в организацията на около 30 Виенски бала в чужбина. Тази година в списъка са 22 дестинации в цял свят, а между тях е и балът в София на 8 март 2014. С това балното бюро във Виена признава бала у нас официално и го спонсорира с традиционните подаръци за дамите (250 брошки “Звездата на Сиси” с камъни Сваровски) и със сумата от 2000 евро.
Много цвят, пайети и изкуствени камъни на баловете през 2014
Цветовата гама в балната мода обикновено е консервативна, но този сезон тя ни изненадва с пъстротата си. Тази година като че ли липсват топ цветове в дамската мода. Разрешено е всичко - от смарагдово зелено, през златисто и телесно, та чак до пинк розово и лилаво. Кройките на роклите могат и да са най-прости, но трябва да са лъскави и да блестят, защото пайетите и изкуствените камъни този сезон са изключително модерни. Другата особеност е, че дълбокото деколте в актуалните бални колекции е отстъпило мястото си на роклите с гол гръб. И ако преди на мода са били помпозните, разкроени рокли като на принцеси, то сега дизайнерите залагат на тесните силуети от началото на 20-и век, които много напомнят на героините от британския сериал „Имението Даунтън“. Но ако не искате да инвестирате в нова рокля, то с малки трикове можете да блеснете и в старата си, съветват специалистите. В тази мисия ще ви помогне комбинацията от чифт сребристи или златисти обувки, наметка с пайети, лъскава чанта и огромни бижута или просто дълги ръкавици.
За мъжете отново всичко е много по-лесно. За вечерни събития винаги актуални са черните, сивите или тъмносините костюми. И за тях важи тазгодишното правило – на мода са тесни сака с едноредно закопчаване и тесни панталони. И не забравяйте, че двойките би трябвало да се договорят за балния си тоалет, за да си личи, че са такива. Според дизайнерите вратовръзката и кърпичката в малкото джобче на кавалера трябва да си кореспондират с цвета на тоалета на дамата.