Inner Theater Company е театрална компания, която надниква във “вътрешния театър”, насочва публиката към съкровеното и значимото, като се движи по границата на реалността и фикцията. Създава представления, пърформанси, преживявания, арт инсталации и обучения. Изследва възможностите на сетивния, интерактивния и имерсивния театър, за да създава вълнуващо изкуство, което докосва и оставя траен отпечатък. Мултидисциплинарният екип обича да задава важните въпроси, да предизвиква, но и да удивлява, себе си и зрителя, да смесва различни изкуства и естетики.
Екип: Габриела Петрова, Ана Вълчева, Милена Станойевич и Саша Хаджиева
Защо Inner Theater (“Вътрешен театър”)?
Г: Инър Тиътър е създадено от нас понятие, което най-добре олицетворява интимността на изкуството, което създаваме. Това е “вътрешният театър”, който се разиграва в сърцето, ума, душата на зрителя. Най-често в нашите представления всеки човек има индивидуално преживяване. Своеобразен път през поредица от пространства и артистични срещи, които въвличат в историята и предават посланието.
Ако трябва да опишете какво правите само с едно изречение, то би било…
Г: Театър, който променя идеята за театрално пространство и драматургия, като дава възможността на зрителя да бъде свободен, не просто да наблюдава, но и да “живее”, да “участва” в един свят - вълнуващ, но и безопасен.
Смятате ли, че българинът е отворен към по-нестандартни форми на изкуство?
Г: Ние до голяма степен разчупваме традиционната представа за театър, в която отиваш в театрална зала, сядаш на стол и наблюдаваш развитието на пиесата. Създаваме представления и пърформанси в паркове, апартаменти, подземия, културни институции… Публиката възприема с всичките си сетива и избира как да интерпретира случващото се. По тези причини все още тези форми не са познати на всички, но има не малък кръг от хора, които ги оценяват и търсят като предпочитано артистично преживяване.
Какви обикновено са реакциите на хората, след като преминат през ваше представление?
Г: Хората са докоснати емоционално и често споделят много лични неща. Например често ни пишат, че са открили за какво наистина мечтаят и кое е истински ценно за тях. Разказват ни как сме ги върнали към съкровени спомени от детството или сме им помогнали да видят тежък за тях момент по нов начин.
Кои са темите, които най-често ви вълнуват?
Г: Каквото и да правим винаги се въртим около фундаменталните теми за човека и неговия живот: идентичност, смисъл, свобода, мечти и страхове, времето и лудостта. Започваме от абстрактни проблеми и ги разработваме спрямо пространството, в което сме, и въпросите, които ни водят, за да стигнем до конкретни образи и текстове. Ако мога така да се изразя, свързваме вечните търсения с конкретиката на съвремието ни.
Колко дълго горе-долу ви отнема подготовката на един вътрешен театър и какви са ключовите моменти?
Г: Тъй като работим в различни формати, няма еднозначен отговор: от няколко месеца до повече от година. Ние не работим по предварителна драматургия, няма готови решения, които да следваме. Затова творческият процес и екипът са ключови. Водещият на процеса или както официално се нарича режисьор, има задачата да създаде условия артистите да проявят таланта си и в един колективен творчески акт да изградят представление. Нашите спектакли са интерактивни и без участието на публиката не съществуват. Всеки човек, който дойде на наше представление, отключва различни негови пластове, съпреживява го по специфичен начин и допринася за развитието му.
Колко често вие самите се вглеждате в себе си?
М: То е постоянно, почти като дишането. Във всеки един момент, във всяка една ситуация съзнателно или не, ние избираме какъв човек искаме да бъдем и какъв да е светът, в който да живеем.
А: Всеки път, когато съм изправена пред сложен въпрос или важно решение.
Г: Твърде често. Не бих могла да оцелея без това, но ми е ясно, че понякога и прекалявам. (смее се)
С: Вглеждам се... навярно всеки ден, но в нашето забързано и натоварено градско ежедневие успявам по-скоро мимоходом, леко изпод вежди, някак в крачка, набързо… Истинското дълбочинно "вглеждане" сякаш стана луксозна стока.
Кое е любимото ви сетиво и защо?
А: Тактилност. Докосването ми дава най- силно усещане за свързаност със заобикалящата среда.
Г: Докосването е моят език на любовта, както го наричат. Най- любопитно обаче ми е обонянието. Ароматите ни влияят емоционално много често без да го осъзнаваме и поради по-директната връзка с амигдалата, обонянието има способността да ни “праща” другаде мигновено, да отваря портали вътре в настоящия миг към други моменти, състояния, мечти дори.
М: Сетивата ни, винаги "шепнат" за многопластовите измерения на съществуването ни и възможните светове, които изграждаме помежду ни. И в този смисъл любимото ми е да успявам да им се доверявам еднакво и да развивам това доверие без да давам предимства.
С: Всички (смее се). Не бих се разделила с нито едно.
Ако искате да научите повече за Inner Theater Company или да участвате в някое събитие, можете да разгледате сайта innertheatercompany.com или да ги последвате във Facebook или Instagram.
През последната година дейността на компанията се реализираше с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”, “Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации”.