Драматурзи, режисьори, актьори и мултижанрови артисти ще се включат в поредица от дискусии и уъркшопи в рамките на осмия ACT Фестивал за свободен театър
И тази година най-големият фестивал за независимо сценично изкуство у нас – ACT Фестивал за свободен театър ще предложи богата паралелна и образователна програма, която ще предизвика участващите артисти и публика за промяна на перспективата.
Два тематични уъркшопа ще ни представят съвременните развития на американската театрална сцена.
“Промените в САЩ и театърът” (23.10, вторник, от 16:00 до 19:30 в “Червената къща“) ще събере американските театрални режисьори Аликхан, Фадул, Мартинез, Уотсън, Стелиян-Шанкс, драматурзите Найлън и Тим Лорд и филантропът Сюзан Ланг. Всички те ще споделят ключовите трансформации и ще разкажат повече за новите репетиционни и кастинг подходи, вълната на оставки на артистични лидери след кампанията #MeToo и други актуални теми от полето, последвани от отворена дискусия. Подобна е концепцията на уъркшопа с Тим Лорд и Найлън (САЩ) “Развитие на нова драматургия” на 22.10, понеделник, от 14:00 в Театрална работилница “Сфумато.” Той има за цел запознаване с техниките, използвани в писането в новата американска драматургия и по-конкретно процесите на четене и редакция, прилагани към създаването на нови текстове за театър.
Друг основен фокус в паралелната програма на ACT Фестивал за свободен театър 2018 е физическото измерение, израз и присъствие.
Трансформиращи срещи е еднодневен майсторски клас на Нуло Факини - създателят на методологията „human specific work”, основател и артистичен директор на датската театрална компания Cantabile 2 (вече на повече от 3 десетилетия) на фестивала Waves (който се организира без прекъсване от 28 години). В рамките на ACT Фестивал той и участниците в уъркшопа му ще се фокусират върху изследването на интимността и това как могат да създадат емоционални и сетивни връзки със своите зрители чрез откровена и истинска комуникация.
Време / Пространство / Енергия е двудневен майсторски клас на холандската компания за живо мултижанрово изкуство United Cowboys, фокусиран върху психиката в сценичното изпълнение. Основните теми в него ще бъдат сценичното присъствието, даването и вземането на пространство. Този подчертано физически уъркшоп започва с представянето на техники за радикално присъствие на сцена, с баланс между уязвимостта и силата.
Still to come е еднодневен уъркшоп с Рахел Бара и Фрида Лаукс (Германия), Ида Даниел (България), Ана Дублйевич (Сърбия) и Зринка Ужбинец (Хърватска), който има за цел да накара участниците да минат отвъд пространство на удоволствие, да танцуват заедно със сексуалността си и да се изгубят в създадената любовна история. Уъркшопът е отворен за широка аудитория, чрез регистрация на registration@actassociation.eu, с кратък отговор на следното: „моля, опишете накратко интереса си към порното, танца, живота или към нас“.
Освен вниманието към личностните и сексуални революции, фестивалът изследва и ролята на изкуството в социалните промени в дискусията Говорейки за революция (24.10, сряда, от 11:00 в Гьоте-институт България). В нея ще вземат участие известната берлинска независима театрална трупа andcompany&co, германският издател К.Д. Волф, българският писател Георги Господинов и артистичният директор на прочутия независим театър “Арка” в Прага Ондржей Храб.
По традиция аудиторията на фестивала има възможността пряко да участва в поредната дискусия за развитието на бъдещото пространство за съвременно изкуство “Топлоцентрала: Презареждане”. На 23.10, вторник, от 11:00 във Френски институт ще се проведе отворена информационна среща с представители на институции и ключови гости по следните акценти: артистичните резиденции с презентация на един от големите европейски експерти Давиде Д’антонио, конкурси за изпълнителни и артистични директори със специалиста в тази област Катя Зонеман (Берлин) и артистичния и технически директор на едно утвърдено пространство за независими изпълнителски изкуства в Европа – Ондржей Храб (Театър Арка, Прага). След презентациите по темите, ще бъдат обсъдени потенциалните задачи по проекта за 2019-та година.
ACT Фестивал за свободен театър е тук:
https://facebook.com/ACTFESTIVALBG/
Actualno.com е медиен партньор на фестивала.