Режисьорът Франсис Форд Копола и Бони Райт са сред тазгодишните носители на наградата на Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди", предаде Асошиейтед прес. Те ще бъдат отличени за цялостно творчество в областта на изкуството, заедно с групата Grateful Dead, джаз тромпетиста Артуро Сандовал и театър "Аполо", поставил началото на кариерите на поколения чернокожи артисти.
Отличията ще бъдат връчени на специална церемония на 8 декември в Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон. Тя ще бъде излъчена по телевизионния канал CBS на 23 декември.
Повече за отличените
Започвайки като фолклорен квинтет в Сан Франциско през 60-те години на миналия век, групата Grateful Dead постепенно се превръща в културен феномен и в една от най-успешните концертни формации на всички времена, отбелязва Асошиейтед прес.
Снимка: Getty Images
Франсис Форд Копола, който е на 85 години, се утвърждава като режисьор с новаторски идеи, печели пет награди "Оскар" и има репутацията на целеустремен творец, който е готов да рискува дори личните си средства в името на идеите си. Дори след огромните успехи на "Кръстникът" и продължението му, Копола стига почти до пълен фалит, докато снима "Апокалипсис сега", превърнал се в друга класика. През месец май излезе тийзър и на най-новия му филм - "Мегалополис".
Още: Как "динозаврите" Скорсезе и Копола превзеха социалните мрежи
"За мен е голямо удоволствие бъдем заедно с Grateful Dead, моите колеги от Сан Франциско", каза Копола. "Много се радвам и съм доволен".
Артуро Сандовал, който е на 74 години, става известен музикант в родната си Куба, където свири на пиано и ударни инструменти, но се специализира и в изпълненията на тромпет. Работата му го среща с джаз легендата Дизи Гилеспи, който подкрепя музиката му и лично му помага да напусне Куба.
Снимка: Getty Images
През 50-годишната си кариера Бони Райт получава множество музикални награди, включително 13 статуетки "Грами" и е въведена в Залата на славата на рокендрола.
Изключително рядко се случва наградите на центъра "Кенеди" да избират място, а не определен изпълнител. Но деветте десетилетия, в които театър "Аполо" е инкубатор на поколения чернокожи таланти, го определят като изключение, отбелязва Асошиейтед прес.
Харлемската забележителност е била сцена за изява на чернокожи изпълнители още от времето на Били Холидей, Джеймс Браун и Стиви Уондър и до съвременни изпълнители като Лорин Хил. Тази година театърът премести събитията си на ново място в края на улицата, докато оригиналното място се ремонтира, пише БТА.