В Русе се проведе заседание на Областната епизоотична комисия. Поводът е регистрираното ново огнище на болестта африканска чума по свинете в община Никопол, област Плевен. По време на дискусията д-р Георги Дяков – директор на Областната дирекция по безопасност на храните успокои присъстващите, че в Русенския регион няма случай на африканска чума по свинете.
По тази причина бяха обсъдени и приети мерки, целящи недопускане разпространението на заразата на българска територия. Сред тях са привеждането на Областната дирекция по безопасност на храните в Русе в състояние на повишена епизоотична готовност, като дирекцията ще бъде отговорна и за провеждането на заседания на общинските епизоотични комисии.
От своя страна Регионалната дирекция по горите и Ловно-рибарското дружество ще трябва незабавно да информират официалния ветеринарен лекар за всички намерени умрели диви свине, както и за промяна по вътрешните органи, установена при първична обработка на отстреляните диви свине. Ловците са задължени да дават проба от убитите диви свине.
Кметовете и кметските наместници ще трябва да присъстват на общинските епизоотични комисии, както и да информират органите на МВР и Областната дирекция по безопасност на храните за нерегламентирано движение на свине и отглеждане на неидентифицирани такива в личните стопанства. В 7-дневен срок кметовете на общините трябва да изпратят информация, включваща местност, площ и GPS координати на терените, подходящи за загробване на животните.
Трябва да се осигурява и постоянен ветеринарномедицински контрол за спазване мерките за биосигурност в свиневъдните обекти. От изключително значение е собствениците на подобен тип обекти незабавно да информират обслужващия и официалния ветеринарни лекари в случай на повишена смъртност при свинете. Същевременно подчертано беше, че само регистрираните стопани ще имат право на обезщетение в случай на евтаназиране.
Що се касае до актуалната обстановка в Европейския съюз, то най-голям брой огнища на болестта при домашни свине се наблюдава в Румъния съответно 1277, като засегнатите животни са 80 783, а констатираните случаи на заболяването при диви свине са 439.
Изрично от страна на заместник областния управител Свилен Иванов беше подчертано, че благодарение на предприетите мерки до момента, както и на отличната координация между всички институции от региона на територията на областта, не е допуснато навлизане на заболяването. Отправен бе и апел към медиите за разпространение на информация за етиологията, пътищата за разпространение и последиците от болестта.