Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С европари ремонтират Пантеона на възрожденците в Русе

23 октомври 2018, 14:30 часа • 2158 прочитания

Със средства от програма Интеррег V-А Румъния – България ще бъде ремонтиран Пантеонът на възрожденците в Русе и пространството около него, става ясно от обявление на местната администрация.

Пантеонът на възрожденците е национален паметник костница. В него са погребани 39 известни българи, сред които Любен Каравелов, Захари Стоянов, Стефан Караджа, Панайот Хитов, Баба Тонка, Никола Обретенов, Панайот Волов, Ангел Кънчев и др. Почетени са 453-ма радетели на българското възраждане, участници в Ботевата чета, Червеноводската въстаническа чета, Априлското въстание и опълченци, чиито имена са изписани във вътрешността. Изграден е по проект на архитект Никола Николов и е открит на 28 февруари 1978 г. В средата под позлатения купол е горял вечен огън, който е загасен след падането на режима на Тодор Живков. За построяването му през 1977 г. е съборена църквата „Вси светии“ в старото русенско гробище.

След широка дискусия през 2001 г. Пантеонът е „християнизиран“ с поставяне на кръст върху купола му и е открит постоянно действащ параклис „Св. Паисий Хилендарски“, както и музейна-документална експозиция за историята на църквата „Всех Светих“.

Пантеонът е част от Парка на Възрожденците, обявен за историческа недвижима културна ценност, с категория национално значение. Разположен е върху 4 422 кв.м площ, височината му е 22 метра. За ремонта му са предвидени 1 236 723 лв. без ДДС, осигурени по проект „Реконструкция и представяне на значими културни забележителности с висок туристически потенциал в Еврорегион Русе-Гюргево“.

Сградата е облицована с мраморни плочи, които в голямата си част са компрометирани. Вертикалната дограма по четирите страни е амортизирана, а в ниската част прозорците са изпочупени. Самият купол е в добро състояние отвътре, но отвън на места е нарушено златното покритие.

След затревяването, извършено в периода 1998-2001 г. и оставените отводнителни канали и околовръстни тераси в сградата има множество течове в костницата, в обслужващите коридори, в помещението, където е разположено главното ел табло, включително и по засипаните стоманобетонови елементи на стилобата.

В обслужващите коридори, част от които са превърнати в експозиционни пространства и параклис, има силна влага и миризма на мухъл.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес