Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Община Русе обсъди с гражданите предварителните насоки на МРРБ за кандидатстване по програмата за енергийна ефективност

28 октомври 2022, 18:29 часа • 2143 прочитания

На 27 октомври в Пленарна зала се проведе организираното от Община Русе публично представяне на разписаните насоки във връзка с публикувания проект на процедура за кандидатстване по Плана за възстановяване и устойчивост за „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I“. На него присъстваха заместник – кметът инж. Магдалина Илиева, директорът дирекция „Международни политики, стопански дейности и анализи“ Ивайло Кадишев, инж. Красимир Паскалев – експерт по енергийна ефективност, както и сдружения на собствениците, домоуправители и професионални домоуправители.

Преди да започне приемът на документи по новата програма за саниране, Министерство на регионалното развитие и благоустройството публикува за обществено обсъждане пакета с насоките, изискванията и необходимите документи за кандидатстване. От тях става ясно, че допустимите сгради, които ще бъдат одобрени, трябва да са предназначени за обитаване, като най-малко 60 % от разгърнатата застроена площ трябва да се заема от жилища. Общото събрание на жилищната сграда може да вземе решение да се кандидатства по програмата, само ако е гласувано с мнозинство не по-малко от 67 % от идеалните части. Също и сгради, проектирани след 26 април 1999 г., не могат да участват в програмата за енергийна ефективност.

Допустимите дейности, за които може да се иска финансиране са подмяна на дограма, външна изолация, осветление в общите части, изграждане на възобновяеми енергийни източници /слънчева енергия, вятър, геотермална енергия и т.н./, а недопустимите ще включват всякакви промени във вътрешната организация на жилищните части на сградата.

Започването на програмата за енергийна ефективност за всяка сграда ще става след оценка на предложенията, които ще включват административна допустимост и оценка на качеството. Критериите са детайлно разписани в предложените за обсъждане насоки на Министерството за регионално развитие и благоустройството.

Одобрените проекти на сдружения по Националната програма за енергийна ефективност, за които не достигна финансиране и чакаха с готови проекти, ще трябва да прекратят сключените договори за безвъзмездна помощ с Българската банка за развитие, ако искат да кандидатстват по настоящата процедура.

Допустими за финансиране ще са и разходите по изготвяне на обследвания за енергийна ефективност и сертификат за енергийни характеристики на сградите, дори ако те са подготвени преди подаване на проектното предложение.

Важна подробност е, че проектите по процедурата могат да бъдат подавани само в партньорство с общинската администрация, която като водещ партньор ще носи пълната отговорност за качеството и пълнотата на разработената техническа документация, включително за законосъобразността при изготвянето, съгласуването и одобряването й.

Планираната продължителност на всеки проект, включително дейностите, предвидени в него, не трябва да надвишава 30 месеца и ще трябва да приключи не по-късно от 30 юни 2026 г.

Припомняме, че националната програма е в етап на обществено обсъждане до 31 октомври и в бъдеще са възможни промени в насоките за кандидатстване.

Презентацията на насоките за кандидатстване по програмата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - етап 1 (месец октомври 2022) можете да видите тук.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес