На територията на РИОСВ-Русе в областите Русе, Разград и Силистра са съхранени 77 вековни дървета. Най-старите сред тях са 5 зимни дъба на възраст над 800 години, които се намират в землището на град Исперих.
Най-многобройни са летните дъбове - 32. Това е доказателство, че в миналото тези територии са били покрити с обширни широколистни дъбови гори. Сред защитените дървета се срещат видовете зимен дъб, благун, полски бряст и бяла черница.
Вековна круша на приблизително 200 години разстила клони в землището на село Щръклево, община Иваново - в границата на природен парк „Русенски Лом”. Интерес представляват вековната гледичия, която се намира в двора на ИСС „Образцов чифлик” и 2 броя конски кестен в двора на катедрала „Света Троица” в град Русе. Тези видове не са типични местни и вероятно са засадени като декоративни.
Най-голямото дърво е летен дъб, намиращ се в землището на село Кошов, община Иваново и е с обиколка на ствола 5,97 м, височина 30 м и възраст над 200 години. Статистиката показва, че 19 вековни дървета са в населени места.
В края месец юни експерти по биологично разнообразие са извършили проверка на състоянието на вековните дървета - два конски кестена и летен дъб, растящи в двора на катедралния храм „Света Троица“ в Русе. Поводът е запитване за отстраняване на опасни клони, които могат да компрометират покривната конструкция на църквата или да бъдат опасни за посетителите. След оценката от експерти на РИОСВ - Русе са извършени необходимите действия по подрязване на част от опасните клони.