Областната управа в Русе ще излезе с писмо до министъра на здравеопазването, с което ще изрази несъгласието си с проекта за Национална здравна карта.
Това е било решено на днешната работна среща, проведена с участието на областния управител Стефко Бурджиев и представители на здравните заведения и институции в Русе.
Писмото ще бъде изготвено на заседание на областната комисия по здравеопазване в сряда, предава БГНЕС.
На работната среща е станало ясно, че има несъответствия между подадената информация от Областната комисия за разработване на Областна здравна карта и публикувания проект. Увеличен е броят на терапевтичните легла за сметка на специалности, които нямат необходимия кадрови и структурен потенциал.
Намалени са работещи с висок процент използваемост терапевтични легла – в кардиологията са с 19 по-малко, а пневмология и фтизиатрия намалението е с 12 легла. В хирургията също има намаление с 38 легла спрямо работещи специалности като хирургия, съдова хирургия, урология, пластична хирургия.
Намалени са и физиотерапевтичните легла, въпреки високото им ниво на компетентност, като от съществуващите 140 легла се предвижда в Националната здравна карта те да бъдат наполовина - само 68 легла.
„В следствие на това се създават предпоставки за влошаване достъпа на населението до този вид медицинска помощ и закриване на отделението по физикална и рехабилитационна медицина за деца. Предвидените в Националната здравна карта за областта легла за долекуване и продължително лечение са 150“, коментират от областната управа.
Съществуващите към момента психиатрични легла са намалени с 43 легла, като липсва яснота как са разпределени по нива на компетентност и по болници. В Националната здравна карта не е предвиден Детския дневен стационар, какъвто в Русе функционира от 15 години.
Според участниците в срещата променените нива на компетентност, заложени в Националната здравна карта, както и липсата на методика за прилагане на наредбата за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ, с които Националната здравноосигурителна каса сключва договори, биха довели до повишаване на напрежението в системата.
От Регионална здравна инспекция информираха, че предстоят изнесени срещи на екип на Министерството на здравеопазването по области за широко обсъждане на проекта на Национална здравна карта.