Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кинезитерапевти и рехабилитатори от Русе искат бъдеще в България

09 април 2019, 16:24 часа • 10595 прочитания

В подкрепа на националната инициатива, на 9 април, в Русе, пред факултет „Кинезитерапия“ на ул. „Александровска“ протестираха кинезитерапевти и рехабилитатори. Участваха предимно студенти от Русенския университет „Ангел Кънчев“, подкрепени от преподавателите си и работещи специалисти по здравни грижи. Всички са единодушни в исканията си за по-високи заплати и признание, за да останат в България, а не да станат гурбетчии.

Младите хора подкрепят исканията на Асоциацията на физиотерапевтите в България за по-добри условия на труд, по-високо заплащане, равняващо се на поне две минимални работни заплати, единно наименование за рехабилитатори и кинезитерапевти – физиотерапевти и едно професионално направление за физиотерапия.

„В университета в Русе се обучават над 100 студенти по кинезитерапия и рехабилитация. Близо 70% вземат европейска диплома и заминават в Европа, където дори откриват свои клиники. Те не искат да се върнат в България при сегашната ситуация. За съжаление има голям отлив и голям брой от нашите студенти, които завършват, се налага да си търсят работа в чужбина, тъй като условията тук не ги удовлетворяват“, споделя гл.ас. д-р Деница Василева от русенската Алма матер.

Калина Попова, работеща като кинезитерапевт описва тревожното положение: „Иска ни се да  работим тук, защото тук е пълно с пациенти. Кинезитерапевтите са хората, които прекарват най-много време с пациентите. Те са с тях предоперативно, следоперативно, по време на имобилизация, когато трябва да се възстановяват между 3 и 6 месеца“.

Надежда Колева, студентка от IV курс в специалност „Кинезитерапия” обобщава, че кинезитерапевтите и рехабилитаторите са тези, които възстановяват качеството на живот на пациентите след лекарите.

Младежите декларираха, че подкрепят и исканията на медицинските сестри, протестирали на 4 април пред Общината.

Юрий Илиев
Юрий Илиев Отговорен редактор
Новините днес