Искали ли сте някога да си вземете вкъщи дива котка или пък малка маймунка? Това определено са много интересни избори за домашни любимци, но за добро или лошо, са строго забранени за отглеждане в България.
В днешната статия ще ви разкажем кои животни нямате право да отглеждате у дома колкото и симпатични да изглеждат те.
1. Диви котки
Снимка: IStock
В България е забранено да се внасят, придобиват, продават, притежават и отглеждат екземпляри на диви котки. Изключения от тези забрани в Закона за защита на животните се допускат само за зоологически градини и спасителни центрове.
Лицата, които отглеждат незаконно посочените животни, се наказват с глоба от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение – от 2000 до 3000 лв. В такива случаи животните подлежат на конфискация.
Отглеждането на екзотични породи котки, каквито са савана (хибрид между сервал и домашна котка), чаузи(хибрид между домашна котка и блатен рис/тръстикова котка) и бенгалска котка (хибрид между домашна котка и далекоизточна/леопардова котка) към момента са позволени за отглеждане в България, тъй като са международно признати породи и не се класифицират като диви.
2. Примати
Снимка: IStock
Независимо колко малки и симпатични могат да бъдат приматите, тяхното притежаване и отглеждане извън зоологически градини и спасителни центрове е забранено.
Освен горила, павиани и гибони, не можем да отглеждаме и лемури, галаготи и лорита и всички други видове маймуни и полумаймуни.
3. Защитени уязвими птици
Снимка: IStock
В България е забранено отглеждането на птици, които са обявени като защитени в Закона за биологичното разнообразие.
Не можем да отглеждаме орли, соколи, лешояди, жерави, кълвачи, диви пойни птици и дори сови, независимо колко големи фенове сме на Хари Потър.
Ако все пак любовта ви към дивите животни е достатъчно голяма и можете да им осигурите адекватни условия за живот, то могат да бъдат направени изключения с някои представители на защитените животински видове, ако притежавате специално разрешително от Министерството на околната среда и водите.