Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

1155 години от успението на Св. Константин Кирил - Философ (ВИДЕО)

14 февруари 2024, 18:00 часа • 2832 прочитания

На 14 февруари Националната гимназия за древни езици и култури отбеляза 1155 години от успението на Св. Константин Кирил-Философ.

Изложба на Ателие “Изкуство” и изпълнение на хоровия състав на гимназията бяха основата на празника.

"Той е наш небесен патрон и покровител на училището ни и всяка година на 14 февруари ние сме в храма, а след това и в Аулата на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, за да отдадем заедно - ученици, учители, директор и всички наши приятели, родители и партньори на нашата гимназия почитта и дълбокото преклонение към паметта на нашия патрон", разказа зам.-директорът Даниел Иванов пред Actualno.com 

Преподаватели и ученици отдадоха почит към труда, живота и наследството на една от най-светлите личности в българската история.

Коя е личността Св. Константин Кирил - Философ

Константин Кирил - Философ е учен-богослов, създател на глаголицата. 

Роден е 827 г. в Солун, Византия, като едно от седемте деца на висшия византийски военачалник, друнгария Леон (Лъв) подстратег (помощник управител) на Солун и областта, и на жена му Мария.

Талантът му и духовните му интереси са забелязани и оценени и през 842/843 – 847 г. Константин учи философия, граматика, реторика, музика, аритметика и астрономия в Магнаурската школа, където получават образованието си децата на императора и на висшата византийската аристокрация. 

През 862 г. Кирил и брат му Методий са натоварени да разпространяват християнството на славянски език във Великоморавия, по поръка на императора и по искане на великоморавския княз Ростислав . Те се установяват в столицата Велеград.

Там създават духовно училище, обучават бъдещите свещеници, превеждат богослужебни книги, и проповядват на славянски език. Поставя се началото на славянската литургическа служба. Това братята правят заедно до 865 г., когато се отправят към папата в Рим. Тази мисия ги сблъсква с източноримското духовенство и с триезичната догма.

Според изследвания, през 855 г. в манастира „Полихрон“ Константин-Кирил и Методий започват подготовката по създаването на графична система, отразяваща особеностите на славянския език, като окончателно я завършват през 862 – 863 г. Днес тази графична система е известна като глаголица

Повече за празника и как учениците от Класическата гимназия го отбелязаха - вижте в репортажа: 

Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес