Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се приготвя тиквеник по турски – уникално изкушение

26 декември 2023, 15:11 часа

Тиквата има безспорно място в традициите, обичаите и празниците на различни страни и народи – от тиквените фенери на Хелоуин през Деня на благодарността в Северна Америка и използването на тиквата за украса на селски фестивали, свързани с прибиране на реколтата, до тиквата като част от трапезата на българите и храна, която традиционно се сервира на най-светлите празници – Бъдни вечер и Коледа.

Това не е случайно. На тиквата се гледа като на символ на плодородието, богата реколта и изобилието от незапомнени времена, така че участието на тиквата в празниците като храна на масата или под формата на страховит фенер, е повече от разбираемо.

Любопитен и малко познат е фактът, че тиквата е обект на изкуство, намиращ място в картините на едни от най-известните художници, като през Ренесанса на Стария континент тиквата е популярен мотив в живописта и олицетворява изобилие и живот.

На тиквата се преписват и свръхестествени, магически качества. В някои култури се счита, че семената от тиквата имат силата да прогонят зли духове и се използват за редица обреди, както например у нас за целта се използва чесънът.

Тиквата в българските традиции и обичаи е сред най-честите обредни ястия за трапезата на Бъдни вечер и едно от най-предпочитаните изкушения от природата, с чиято помощ се приготвя вкусният тиквеник, каращ ви да си облизвате пръстите.

Без тази съставка тиквеникът за Бъдни вечер няма да е същият

Как да приготвите тиквата за празниците?

Може да се насладите на това оранжево вкусно вълшебство по много начини – на смути, варена, във фурната, поръсена с мед и орехи, печена, сготвена на супа или под формата на вкусно тестено сладко изкушение, което, веднъж опитали, ще искате да приготвяте и без повод, без да е нужно да бъде Коледа, за да му се насладите отново и отново.

Рецептите за тиквеник са толкова многобройни, колкото са и традициите, с които е свързана тиквата, но днес се спряхме на тиквеник по турски, тъй като този народи има древни традиции, свързани със сладкишите и сладките удоволствия и едва ли има друга страна, която така умело да успява да приготвя тестени вкусотии като баклава и тиквеник.

Как се приготвя тиквеник по турски – уникално изкушение?

Тази рецепта за тиквеник по турски със сигурност ще намери място сред любимите ви и сладкото изкушение ще се превърне в любим десерт не само по повод светлите празници. Тиквеникът по турски не е традиционният, който сте свикнали да приготвяте или похапвате. За него се нуждаете от турски кори – тоест от пътуване до Одрин, за да ги закупите или от магазинче, в което предлагат турски стоки. Изборът на кори е от ключово значение и е невъзможно да приготвите автентичен тиквеник по турски, ако нямате именно тези турски кори.

Те се отличават от всички кори, които използваме у нас, защото са по-тънки, по-фини, изключително ароматни и придават на тиквеника онзи ориенталски вкус, който го различава  от всички сладки тиквени изкушения, приготвяни и поднасяни на родната трапеза. Рецептата за тиквеник по турски се отличава и със съставките си, сред които ще откриете масло и газирана вода. Газирана вода може да я пропуснете, ако целите постигане на хрупкавост при тиквеника, а ако търсите сочност и мекота, тя е идеалната за целта в комбинация с яйца. Вижте какви други продукти са ви нужни за този тиквеник по турски.

Рецепта за тиквеник по турски – необходими съставки

За да приготвите този несравнимо вкусен тиквеник по турски, са ви нужни:

  • тиква, разбира се, килограм от нея ще е достатъчен, почистена, с премахнати кори, настъргана,
  • прочутите фини и ароматни одрински турски кори – 1 пакет, който е половин килограм,
  • пакетче масло – уточняваме грамажа – 250 гр., защото може да откриете в търговската мрежа пакети с различен такъв,
  • по една чаена чаша канела, ванилия и орехи,
  • захар – чаена чаша и половина,
  • сода – малка бутилка от 250-300 мл.,
  • 4 яйца.

Както вече казахме, ако държите да похапнете хрупкав тиквеник по турски, то може да пропуснете яйцата и газираната вода, но ако го искате пухкав, мек, сочен, то тези две съставки ще ви гарантират търсения вкус.

Тиквеник за Бъдни вечер с канела и ванилия

Рецепта за тиквеник по турски – приготвяне стъпка по стъпка

1.       Настърганата тиква се запържва леко до омекване, след което към нея се добавят ванилията, канелата и захарта.

2.       Орехите трябва да бъдат едро смелени и леко запечени.

3.       Маслото следва да бъде разтопено.

4.       Корите се режат на 4 равни части, заливат с разтопеното масло, а отгоре се поръсват тиквата и орехите.

5.       Завива се кората и се подрежда в тавата.

6.       Това продължава, докато свършат корите.

7.       Не забравяйте да намаслите дъното на тавата, за да не залепне тиквеникът.

8.       Ако искате хрупкав тиквеник, това е всичко – печете на 190 градуса до готовност.

9.       Ако искате сочен тиквеник, разбивате яйцата със содата, заливате тиквеника и тогава го поставяте във фурната, като градусите отново са 190.

Слагайте престилките и очаровайте всички с този тиквеник по турски – вкусотия и половина.

-           

 

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес