Печеният бекон се цени високо, без значените от географското местоположение. Аромартното месце се топи в устата и е идеалното мезе на трапезата покрай зимните празници. Как обаче да подправите бекона за печене, така че да разкриете пълния му вкус и потенциал? Разберете по-долу в статията!
Хранителен състав на бекона
Мазнините в бекона са около 50 процента мононенаситени, като голяма част от тях е олеинова киселина, която се съдържа и в зехтина. Останалата мазнина в бекона е 40 процента наситена и 10 процента полиненаситена, с прилично количество холестерол. Холестерол е бил проблем в миналото, но днес знаем, че приемът му няма пряк ефект върху нивата на холестерола в кръвта.
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Въпреки че все още се смята, че високият прием на наситени мазнини може да увеличи определени рискови фактори за сърдечни заболявания, проучванията все още не са успели да докажат конкретна връзка между приема на мазнини и сърдечните заболявания.
Месото като цяло е източник на множество хранителни вещества, включително беконът. Освен протеини, в бекона можем да намерим витамини от В комплекс, селен, фосфор, желязо, цинк и др.
Кое парче месо да изберете за печене?
Още: Така се правят меки и сочни шницели: Всичко, от което се нуждаете, е марината от 2 съставки
Суровият бекон с кожа и ребра е най-добър за печене. Кожата предпазва месото от изсъхване по време на печене. След изпичане е хрупкав и вкусен. Може да изпечете бекон и без ребра. Костният мозък обаче съдържа много съединения, които, отделяйки се при печенето, придават на печеното много месен вкус.
Важно е да знаете, че беконът трябва да е умерено мазен. Външният, подкожен слой мазнина не трябва да е по-дебел от 2-3 см – в противен случай е просто постна сланина. Ако обичате и можете да ядете мазни храни, това също е добър вариант, макар и да не влиза в категорията „бекон“.
Колко голям трябва да е беконът за печене?
Както при всяко месо, предназначено за печене, парчето, което сте избрали, не трябва да е по-малко от 1 кг. Може би идеалното тегло е около 1,5 кг. Не забравяйте, че голяма част от мазнините ще се стопят.
Още: Портокаловият сок - тайният ключ към крехкото и балансирано свинско месо
Как да подготвим месото?
Купеният от магазина бекон обикновено е лишен от четина. Въпреки това си струва да проверите дали има останала коса. Ако е така, трябва да обработите кожата с газ. Беконът трябва да се нареже диагонално на решетка. По желание се правят дълбоки прорези за подправките.
Как да подправим бекон за печене?
Още: Лекар: Как влияе сланината на сърцето
1. Натрийте бекона със сол и избрани подправки.
2. Чесънът върви много добре с бекон. Той трябва да се нареже на ситно и да се натрие върху месото. Не забравяйте и да го подпъхнете в процепите. Можете също така да направите дълбоки вертикални разрези и да поставите цяла скилидка чесън във всеки един.
3. Традиционно свинското се подправя с майорана. Може да използвате и мащерка. Друга отлична подправка са счуканите семена от хвойна. Те трябва да се втрият в месото.
4. Някои хора добавят натрошени дафинови листа. Лично ние не харесваме дафиновите листа, защото при продължителна топлинна обработка лавровият лист освобождава горчивина.
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете бекон всеки ден - 8 неочаквани ефекта
5. Както смленият сладък пипер, така и пушения червен пипер са добре дошли добавки към бекона.
6. Най-добре е подправките да се счукват в хаванче. Често използвам начукан пипер, т.е. Или използвайте смлени подправки.