Традиционно за Балканите ястие, гювечето е вкусна комбинация от зеленчуци и протеини, което се поднася топло и в специален малък огнеупорен съд от глина с капак, носещ същото име. Големите огнеупорни съдове от глина, в които може да приготвите ястие за цялото семейство, се наричат гювеч, докато малките им събратя, събиращи една индивидуална порция – гювечета.
Ако все още в кухнята ви няма гювеч или гювечета, побързайте да поправите този пропуск, тъй като съвършената хармония от вкус и аромат, която гювечетата ви гарантират, е наслада за всички сетива. Приготвянето на гювечета е лесно и бързо, грижата за съдовете не е трудоемка, но все пак се изисква внимание при почистването им, тъй като са чупливи, а продуктите, които са ви нужни, може да са онези, които просто в момента са останали в хладилника ви. Естествено освен импровизациите с налични продукти има и много рецепти за гювечета, като една от тях – гювечета по тракийски, с която ще си оближете пръстите, ви представяме днес.
Гювечета по тракийски – вкусотия от родната кухня
Като балкански народ българите имат стари традиции в приготвянето на гювечета. Рецептите се променят във времето, но има запазени и автентични, както и такива, повлияни от съседни балкански страни. Общото между тях е, че обикновено съдържат зеленчуци и месо и че се приготвят в съд със същото име.
За да приготвите апетитните гювечета по тракийски, ще са ви нужни само няколко съставки, които обикновено се намират във всяка кухня, както и 10-тина минути, за да нарежете всичко и още 25 във фурната. Ястието не изисква бъркане, всичко се слага заедно и гювечето се мушка в горещата фурна, така че е подходящо за заети домакини, които нямат време да стоят до печката, но искат да поднесат нещо вкусно и полезно на семейството за вечеря.
Уникално вкусен зимен гювеч със свинско месо - върви само с българска ракия
Гювечета по тракийски – необходими съставки
За приготвянето на 4 гювечета по тракийски са ви нужни:
- 4 яйца,
- 400 гр. сирене,
- 1 домат и доматено пюре – 1 опаковка,
- 200 гр. кашкавал,
- 400 гр. колбас – салам, шунка, луканка – вие решавате,
- 4 чушлета, люти толкова, колкото предпочитате и може да изядете,
- 10-12 гъби – по 3-4 за порция,
- масло – по една супена лъжица за гювече,
- подправки – сол, черен пипер, магданоз.
Гювечета по тракийски – начин на приготвяне
Във всеки глинен съд – нужни са ви 4 гювечета за 4 пориции гювече – на дъното поставете по една лъжичка масълце. След това покрийте всеки от съдовете с няколко кръгчета домат. Нарежете на подходящи по размер парчета колбаса, сиренето и кашкавала и ги сложете в гювечетата заедно с гъбите, като за съд има по 50 гр. кашкавал, 3-4 гъби и по 100 гр. сирене и колбас.
Естествено може да промените тези пропорции, ако предпочитате повече сиренето пред кашкавала или предпочитате гювече без някоя от тези съставки. Залейте всеки съд с доматено пюре, като оставите два пръста до ръба му – място за яйцето, чието време ще дойде малко по-късно. Боцнете по едно чушле, поставете капака на гювечетата и поставете във фурната за 15-тина минутки. Яйцата се чукват по едно във всеки съд, поръсват се подправките и готвенето продължава още 10-тина минути – до готовност на яйцата. Поднасят се горещи с препечен хляб.
Да ви е вкусно!