Правилно приготвеното кисело зеле е богато на витамини А, В, С, съдържа пробиотици, минерали, които повишават имунитета и укрепват костите. Тайната на изобилието от полезни вещества в него е във ферментацията. Затова е важно да се осигурят всички необходими условия за нейното правилно протичане.
Но много домакини допускат грешки, които забавят ферментация на кисело зеле. Често това се дължи на недостатъчното количество сок, което се отделя от зелките.
Защо се получава това?
1. Избор на неправилен сорт за ферментация
Ранните сортове не са подходящи за приготвяне на кисело зеле, защото съдържат малко захари. По-добре е да използвате сортове, които узряват в края на есента.
Колко моркови се слагат в киселото зеле, за да е хрупкаво и сочно
2. Липса на сол
Правилното количество натриев хлорид е 20-25 g на килограм зеленчук.
3. Леко притискане или използването на метален предмет за тази цел
За да пусне повече сок, зелето трябва да се притисне с тежък предмет (тухла, камък, буркан с вода и др.). Но в никакъв случай за тази цел не трябва да се използва предмет с метално покритие. Контактът на зелето с метал може да развали вкуса му.
Как да направите, ако ферментацията не върви добре?
Ако след 48 часа зелето не е пуснало достатъчно сок, тогава туршията е безнадеждно развалена.
Направете това и киселото зеле няма да е горчиво
Но в случая не е необходимо да изчаквате 2 денонощия, а действате още в първите 24 часа. Можете отделно да приготвите саламура. Сварете вода, добавете една супена лъжица сол и същото количество захар (за всеки литър вода).
Оставете саламурата да се охлади и след това я долейте в бидона със зелето и го притиснете с тежък предмет.
В случай, че зелето не е било покрито напълно в саламура, отстранете непокритата част от него, притиснете го с тежък предмет. Долейте саламура, ако е необходимо и изчакайте да ферментира.
Защо киселото зеле става горчиво и меко - ето какво не знаят повечето домакини
Забавянето на ферментацията често се дължи на задържането на газ в зелките. Не забравяйте, че в първите 48 часа е задължително зелето да се пробива с дървен шиш, за да излезе излишният газ от него.