За поредна година затлъстяването е на първо място сред регистрираните заболявания и аномалии при децата и учениците от Разградска област. Това показва оценката на здравословното състояние на децата в областта за учебната 2014/2015 г., в доклада на Регионалната здравна инспекция.
Оценката е направена на базата на 147 анализа, изпратени от медицинските специалисти в детските градини и училищата, съобщават от здравното ведомство.
Данните показват, че 1.5 процента от общо 3 860 деца, посещаващи детски заведения и 1.8 на сто от изследваните 12 604 ученика страдат от затлъстяване, съобщава Topnovini.bg.
Хроничните заболявания на сливиците и възпаление на третата сливица заемат второ място при децата и четвърто при учениците. За хроничните тонзилити решаващи са повтарящите се остри бактериални инфекции, най-често ангини, не са за пренебрегване и развиващите се пневмонии, отчитат здравните експерти.
Според тях е необходимо да се вземат и профилактични мерки в училищата за предотвратяване развитието на смущения в зрението. Анализът сочи, че от това заболяване страдат 0.3 на сто от учениците в региона.
По отношение на ръста над нормата с най-голям процент са учениците на възраст от 7 до 14 години (3.0 %), следвани от учениците до 18 години (2.9 %) и най-малки са отклоненията при децата (1.7 %).
С тегло извън нормата при всички възрастови групи процентно преобладават тези с наднормено тегло, пред същите с тегло под нормата – при ученици 7-14 години процентът на тези с наднормено тегло е 7.8 %, при учениците от 14-18 години – 5.4 %, а при децата 3.8 %.
В сравнение с предходните три години наднорменото телесно тегло като процент се увеличава при учениците, а при децата през последната година има тенденция към снижаване – от 4.8 на 3.8 процента, посочват от здравната инспекция.
Препоръките на експертите от Регионалната здравна инспекция са медицинските специалисти от здравните кабинети на детските заведения и училищата да информират родителите за необходимостта от провеждане на профилактичен преглед, както и какво включва прегледа за децата от различните възрастови групи.
Според тях трябва да продължат обучителните дейности сред децата и учениците, свързани с профилактика на болестите и промоция на здравето, както и да се повиши контролът по изпълнение на задълженията на общопрактикуващите лекари за провеждането на профилактичните прегледи и диспансеризацията на децата и учениците.