Депутатът от "Продължаваме промяната" (ПП) Константин Бачийски присъствал на открита среща със студенти в Университета по хранителни технологии (УХТ) - Пловдив в понеделник, 24 октомври. Лекцията била посветена на борбата с корупцията, но била прекъсната внезапно от ректора на учебното заведение проф. Пламен Моллов. Той е бивш директор на Българската агенция по храните (БАБХ) и беше освободен след скандал с "Аладин Фуудс".
По казуса проф. Моллов публикува обръщение до членовете на Академичния съвет, до съвета на настоятелите при УХТ, до синдикалните организации и всички студенти. В него се твърди, че Бачийски водил политическа пропаганда в университета. Той изпратил обръщението си също до председателя на Народното събрание, до служебния министър на образованието и науката, до председателя на Съвета на ректорите, до кмета на Пловдив, до апелативния прокурор на Пловдив, до директора на ОДМВР.
Накратко в писмото се казва, че Бачийски се появил на въпросната студентска среща и тръгнал да изнася лекция "по фирмено право", но студентите не го слушали. Дали лекцията е "по фирмено право" или всъщност е "по предприемачество и антикорупция" не става съвсем ясно, тъй като и двете определения присъстват в писмото. А това е интересно, тъй като Моллов се оказа главно действащо лице в корупционния скандал на ГКПП Капитан Андреево, известен като "Евролаб":
1. Прокуратурата образува разследване за предполагаемия подкуп за шефа на БАБХ
2. Бившият шеф на БАБХ "рязко излязъл в отпуск" преди изслушването за подкупа в парламента
3. Проф. Моллов: Пари не съм носил, не съм се крил от антикорупционната комисия
4. Пламен Моллов твърди, че прокуратурата е спряла проверката срещу него за "Капитан Андреево"
Ето какво се казва в писмото на Моллов относно Бачийски и присъствието му в УХТ (без редакторска намеса):
"На 24.10.2022 г. бях потърсен за помощ и подкрепа от наши студенти, които по време на тяхна регулярна среща са били изненадани от появата на г-н К. Бачийски и още повече от директните му опити за натиск и внушения за политическа пропаганда между студентите на УХТ. Заявените му намерения като бивш член на комисията за корупция в 47-то НС да изнася нерегламентирани лекции по фирмено право, без да е юрист, са нелепи извън утвърдените лекционни занимания на студентите. Такава практика не съществува в нито едно учебно заведение, а именно: който и да е народен представител да изнася политически лекции и да се явява самоволно на сбирки на студентската общност, като най-демонстративно нарушава установения в университетите ред.
По-късно, вече в присъствието на ръководството, студентите възмутено възразиха, че това което им е говорил народният представител, не ги интересува и съответно продължиха срещата си в друга зала. Но все пак, това скандално поведение създаде много притеснения в младежите и повдигна резонни въпроси от тяхна страна какви са тези самоволни изяви на този човек, който им се е представил като световно известна личност в 150 държави …
Ето цитат от изказването на народния представител: „Аз съм IT предприемач, собственик съм на IT компании, в които бизнесът се развива в чужбина, което ни дава възможност за независими служебни правоотношения в България. Всички неща, които се случват в България, се случват по ненормалния начин, тоест едни хора, които стоят отзаде, разполагат с целия ресурс и един млад човек, ако иска да прави бизнес или иска да прави кариера, е много трудно да пробие. В смисъл, ако няма яка подкрепа на тези хора. Затова аз преди 20 години започнах да работя в чужбина, за да не зависи това от местните феодални взаимоотношения и сега имаме клиенти в десетки държави по света и това ми дава една свобода на действия. Така мога да кажа, че в годините назаде имам 80 и няколко човека на работа при мен и създавам работни места основно в България, но продуктът ни е експортно ориентиран … Преди да стана депутат бях 10 години общински съветник в Бургас и съм много добре запознат с политическия живот и изобщо с всичко, което се случва … Първата ми битка е за Морската градина в Бургас, която общината искаше да я дава на концесия на един „велик инвеститор“ и искаха да я дадат почти без пари … В предния парламент, като член на Комисията по антикорупция, казусът с вашия Ректор мина през мен. Просто бях един от хората, които бяхме на границата, но видях как се случват работите на национално ниво, не само на регионално. Между другото видях как хората, които се опитват да се опълчат – проф. Даскалов, който се бяха опитали да го подкупят, … даже с хора замесени и във вашия Университет …
Най-интересното нещо беше, че той, след като отказа да получи подкупа и получи заплахи, се наложи да го сложат под охрана … и жена му я беше страх да излиза от тях … когато той не може да бъде купен, стана неудобен … И един ден той ми звъни и ме пита – Бе Коце не можеш ли да звъннеш на някой от полицията, че даже единият там имал пистолет и така му сложиха охрана. След това случаят отиде при Зам. министъра, който беше в земеделието, и на него също му предложиха подкуп в размер на 500 хил. левове на месец …“
Това е само кратка извадка от „юридическата лекция“ по „предприемачество и антикорупция“ на народния представител К.Бачийски.
Категорично възразявам и няма да допусна провеждането на агитация и намеса от партийни централи на територията на Университета по хранителни технологии Пловдив. Безусловно ще отстоявам и защитавам правото на студентите да изразяват свободно позициите си, да провеждат инициативи, да се развиват и утвърждават като младите лидери на утрешния ден.
В моя дългогодишен опит като университетски преподавател, а също така и два мандата като народен представител, за първи път съм свидетел на подобна смехотворна проява, която освен всичко друго е демонстрация на неуважение и невъзпитание.
Апелирам за институционално взаимодействие, интелигентност в комуникацията и обединение на усилията ни, както за реализация на потенциала на нашите студенти, така и за справяне с проблемите и предизвикателствата пред държавните университети. Очаквам Вашите мнения и препоръки по този казус“.
Потърсен за коментар, Константин Бачийски заяви за Actualno.com, че написаното от проф. Моллов не отговаря на истината.
"Аз бях поканен от студентския съвет да говорим по темата антикорупция, тъй като имам опит. Бях член на такава комисия в Общинския съвет на Бургас, след това бях в антикорупционната комисия към Народното събрание. Мога да кажа, че доста от казусите напоследък, известни на обществото, са минали образно казано през ръцете ми, включително и казусът със същия ректор, когото поканихме в антикорупционната комисия, но той не дойде два пъти, тъй като рязко се разболяваше, във връзка с ГКПП "Капитан Андреево" и сигнала за опит за подкуп от негова страна към проф. Даскалов - шеф на Агенцията по безопасност на храните", посочи депутатът.
"Много се изненадах, когато г-н Моллов нахлу в срещата и започна да пита: "Вие защо водите политическа агитация?". Аз отговорих, че това абсолютно не е вярно. Той отвърна, че има запис, а аз казах: "Дайте да прослушаме записа тогава, за да видите, че няма никъде политическа агитация“. Той помоли студентите да излязат от залата. През това време започнахме да се обясняваме. Показах му поканата, той даже си я снима. Говорихме около 10-тина минути не само с него, а и с други от ръководството на университета. От студентския съвет ми казаха, че ще ме поканят друг ден, за да си довърша лекцията. Така приключи, затова се изненадвам сега на тази позиция, публикувана от г-н Моллов", допълни Бачийски.
Според него възниква въпросът защо проф. Моллов така остро реагира на среща, на която със студентите се говори за борба с корупцията, че те трябва да са активната част от обществото и когато се извършват безобразия, да не си затварят очите.
"Между другото на тази среща разбрах за много нередности в самия университет. Даже на единия от студентите му връчиха заповед за прекратяване на студентските права, защото бил дал интервю пред "Капитал" и мисля пред пловдивски медии седмица-две преди това с мотив, че уронва престижа на университета. При това малко преди дипломирането му. Аз не мога да си представя как е възможно как в 21-ви век в България да има ръководство на университет, което прекратява студентски права само заради това, че някой изразява свободно мнението си пред медиите, че управлението на университета е авторитарно или тоталитарно", поясни Бачийски.
По думите му, вече имало подадени сигнали от студенти на УТХ в КПКОНПИ и в други институции.
"Аз отидох за съвсем малка среща, а се оказа, че има някакъв огромен проблем в управлението на този университет. Винаги се получава така, когато започнем да разбутваме някъде, се оказват големи нередности. Ако г-н Моллов не беше ми прекъснал срещата, изобщо нямаше да се видим с него и нямаше да разбера другите неща, които според мен трябва да бъдат проверени от съответните институции. Още повече името на г-н Моллов няколко пъти е свързвано със скандали с корупция, така че за мен беше много странно, че е написал такова писмо, което не отговаря на действителността. За мен е необяснимо как е възможно темата антикорупция да предизвика такава неприязън. В този университет отивам за пръв път. Студентите ме посрещнаха на двора, заведоха ме в зала и бях изненадан как ректор на български университет може да се държи по такъв начин. Може би нещата, които говоря, предизвикват притеснения у самия ректор, но това са си факти. Няма как да запушим устата на студентите и да им забраним да говорят за борбата с корупцията“, подчерта народният представител.
Случаят много напомня на случай от времето на кабинета Орешарски: Ректорът на УНСС към студентите: Вие пречите, пречите, пречите
По материала работи екип на Actualno.com