Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зеленогорски обясни - ДБГ се сърдят на Лукарски и Москов заради енергиен законопроект

12 март 2018, 08:30 часа • 1448 прочитания

Ние останахме във властта, защото искахме да изпълним максимална част от нашите обещания. Предишният парламент нямаше нищо общо със сегашния, заяви зам.-председателят на Движение "България на гражданите" (ДБГ) Найден Зеленогорски, според когото сега ставало дума за национал-популизъм, а преди това имало реформаторски елемент.

По думите му в Реформаторския блок вече имало "ясна разделителна линия" – и в спазването на процедурите, и във вземането на решения. На въпрос кой всъщност остана в Блока, Зеленогорски посочи имената на СДС, Български демократичен форум, Обединени земеделци и Глас Народен. Изненадан съм, че има колеги от Блока да внасят законопроект на Валери Симеонов, без аз да знам, заяви директно Зеленогорски пред Нова телевизия, посочвайки имената на Божидар Лукарски и Петър Москов и законопроект в областта на енергетиката, според който ДАНС ще има решаваща роля при продажбата на дялове в енергоразпределителни дружества. Досега има само един законопроект на "Обединени патриоти" в парламента и с него се иска КЕВР да има по-големи правомощия при разпореждане с 20 и повече процента от акциите и дяловете на енергийни търговски дружества.

Това, което успяхме да започнем в миналия парламент, беше стопирано – машинното гласуване, реформите в образованието и здравеопазването, модернизирането на армията, изброи Зеленогорски защо сега ДБГ иска оставката на третото правителство на Бойко Борисов. И Орбан не би могъл да напише сделката за ЧЕЗ, възмути се зам.-председателят на ДБГ, който се възмути и от отношението както на руския патриарх Кирил относно Освобождението, така и от тона на отговора на Валери Симеонов.

Как сега има пълзяща диктатура, а преди, когато ДБГ беше във властта, нямаше такава диктатура, - на това питане бившият кмет на Плевен обяви, че партията на Миглена Кунева останала, защото трябвало да бъде променено изборното законодателство. Останахме, за да има машинно и електронно гласуване – в България се твърди, че около 25% от вота е корпоративен, обясни Зеленогорски.

8 от 10 предложени от нас промени в Конституцията минаха, каза още Зеленогорски, който обаче се съмнява, че новият антикорупционен орган "ще разчиства сметки" и изрази надежда, че в крайна сметка това няма да се случи.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес