Министерският съвет приведе няколко подзаконови нормативни актове в съответствие с влезлия в сила на 10 февруари 2019 г. Закон за изменение и допълнение на Валутния закон, който урежда нов ред за предоставянето на услугата за издаване на удостоверения на лицата, които извършват дейности с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия.
Направени са промени в устройствените правилници на Министерството на финансите и Министерството на икономиката, в Наредбата за условията и реда за вписване в регистъра и за изискванията към дейността на лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях по занятие, приета с ПМС № 181 от 2004 г. (Наредбата), и в Тарифа № 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси, одобрена с ПМС № 55 от 1993 г. (Тарифата).
Измененията в устройствените правилници са свързани с промяна на функциите на двете министерства и прехвърляне на експертни длъжности, необходими за извършване на дейността по регистрация, от Министерството на финансите в Министерството на икономиката.
Промените в Наредбата предвиждат прехвърлянето на регистрацията,
административното регулиране и контрола на лицата, които извършват дейност с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия от тях, от Министерството на финансите в Министерството на икономиката. Отменени са и разпоредбите, отнасящи се до издаване на потвърждение за внос и сертификати за износ по Сертификационната схема на Кимбърлийския процес (ССКП) за международна търговия с необработени диаманти с цел отразяване на излизането през 2016 г. на България от списъка на органите на Европейския съюз за целите на ССКП за международна търговия с необработени диаманти.
В Тарифата се отменят такси, свързани с издаването на удостоверения от Министерството на финансите на лицата, които извършват дейност е благородни метали и скъпоценни камъни и изделия с от тях по занятие.
Постановлението съдържа и разпоредби, с които се актуализират функции на административни звена и се осигуряват 2 допълнителни щатни бройки на дирекция „Регулация на финансовите пазари“ в Министерството на финансите чрез вътрешни компенсирани промени.