Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Законно ли е ЦИК да не обяви Карадайъ и Пеевски за евродепутати?

03 юни 2019, 13:55 часа • 5160 прочитания

"Не мога да кажа дали е законно, или е незаконно решението на ЦИК да не обяви г-н Карадайъ и господин Пеевски като избрани евродепутати, защото изборът на един евродепутат е свързан не само с резултата от избора, но и с встъпването в длъжност и така нататък". Това каза пред БНР правозащитникът Здравка Калайджиева, съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в периода 2008-2015 г., в коментар за обявените от ЦИК резултати от изборния вот и отказа на Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ да бъдат евродепутати, след като бяха избрани.

ЦИК явно са приели, че тези кандидати могат да оттеглят кандидатурите си във всеки момент от този процес. Независимо законно или не е решението, очевидно за всички е, че е неморално от страна на една партия да извади в челните места на листата си двама, трима или колкото искате кандидати, които да служат като примамка за гласоподавателите, така се подменя волята им. Всяка партия, по думите на премиера „ще може да върже едни магарета“ и да ги изпрати в българския или в европейския парламент. Не може по този начин да се привличат гласове, с изваждането на лица, които избирателите биха подкрепили и подмяната им впоследствие с други, за които не е ясно дали биха подкрепили, коментира съдия Калайджиева.

"В случая с мандата на Радан Кънев за депутат в ЕП говорим за празнота в закона, тъй като не казва как трябва да се тълкува изразената воля в бюлетините с „Не подкрепям никого". Този вот съвпада с волята на онези, които не са отишли до урните. По принцип би трябвало да се тълкува законът според действителната воля на избор – предпочитания за конкретна партия или кандидат. В този смисъл, аз мисля, че решението на ЦИК, което беше обявено на достатъчно ранен етап от изборите, да подходи по този начин, съответства на смисъла на закона", поясни експертът.

Мустафа Карадайъ

Според Калайджиева съществува сериозен проблем с изборното законодателство, защото „независимо от това до каква степен са опорочени изборите в даден район, решението, с което се анулират тези избори, не води до никакви действия, които да поправят допуснатите недостатъци, например чрез нови избори за определения район“. Именно провеждането на нови избори в тези региони е сред указанията на Венецианската комисия", допълни тя в предаването "12+3". И припомни, че през 2009 година близо 18 000 гласа от Турция не са били отчетени заради обявяването на изборите за невалидни в няколко секции в Турция. Грешките обаче били технически и допуснати от комисиите, а не от избирателите.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес