Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заявки за промени в конституцията - кой какво и как? (СНИМКИ)

01 февруари 2022, 11:00 часа • 5182 прочитания

От самото си създаване настоящата управляваща четворна коалиция заяви, че ще направи съдебна реформа, която мивава през промени в Конституцията и Закона за съдебната власт.

Миналата седмица управляващата коалиция се обяви за създаването на временна парламентарна комисия за промени в Конституцията. Това обяви Христо Иванов от "Демократична България" в кулоарите на парламента.

Комисията ще работи за консенсус на всички парламентарно представени партии за промени, свързани с върховенството на закона и правораздаването. "Имаме поредица дългогодишни препоръки на Венецианската, Европейската комисия, които ни призовават да осигурим в съдийската колегия да има голямо мнозинство членове, избрани от съдии. Докато в прокурорската имаме възможност да направим голямо мнозинство представители, които не са част то прокуратурата и не са в пряка кариерна зависимост от главния прокурор", обясни Христо Иванов.

Намерението е комисията да се състои от 14 членове, по двама от всяка парламентарна група.

Снимка БГНЕС

Припомняме, че намерения за промени в Конституцията ДБ обяви още в 45-то НС, където внесе свой проект. Той предвижда нов Висш съдебен съвет, изцяло нови правила за избор и освобождаване на тримата големи в съдебната власт, по-кратък мандат на главния прокурор, лустрация, гражданска законодателна инициатива.

Коренна промяна на структурата и състава на Висшия съдебен съвет (ВСС) предлагат от „Демократична България“.

Според тях в Конституцията трябва да се направи изрично разделение между органите, които ще се грижат за кадровото и кариерно развитие на съдиите, от една страна, и на прокурорите и следователите, от друга. Освен това ДБ предлага и коренно различна процедура за избор и освобождаване на тримата големи в съдебната власт – председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд и на главния прокурор.

Висшият съдебен съвет да назначава, понижава, повишава, освобождава и премества само съдии. Да се създаде Прокурорски съвет, който пък да отговаря за кариерното развитие само обвинители и следователи, предлагат от ДБ.

Снимка БГНЕС

ВСС да има 15 членове, като 8 от тях да се избират пряко от съдиите от различните нива в системата. Другите петима да се избират от Народното събрание с квалифицирано мнозинство, като кандидатури да могат да внасят и неправителствени организации, професионални организации на юристи, представители на академичната общност и др. Шефовете на ВКС и ВАС остават членове по право.

ДБ предлага още съдиите, които влязат във ВСС, да продължават да изпълняват съдийската си работа, като се съобрази натовареността им.

Отделно от това да се създаде Прокурорски съвет, който да назначава, повишава, освобождава, понижава и премества прокурори и следователи. Идеята е той да се състои от 11 членове като четирима да се избират пряко от прокурорите, петима – от Народното събрание с квалифицирано мнозинство. Десетият член е главният прокурор, а последният – министърът на правосъдието.

Според ДБ и правосъдният министър трябва да може да предлага прокурори за повишаване, освобождаване, преместване и т.н. Освен това ще трябва да предлага и проект за бюджет на съдебната власт, който ще внася в двата съвета и ще управлява съдебните имоти.

Засега (и още от миналата пролет), публични са само предложенията на ДБ за промени в Конституцията и представените по-горе са само част от тях.

От две години се знае, че президентът Румен Радев провежда консултации по темата и има свой проект. Той обаче не е бил обект на публично обсъждане, нито е внесен в парламента. От изявления на Радев от ноември миналата година стават ясни малко неща, които според президента трябва да се променят: Радев се обявява за индивидуална конституционна жалба, която е въведена в голяма част от държавите в Европейския съюз и която ще повиши доверието на българските граждани в Конституцията, демокрацията и институциите. Президентът иска и повече правомощия за Конституционния съд.

Снимка БГНЕС

Още малко светлина върху идеите си за промени в основния закон Радев хвърли по време на речта си пред парламента на клетвата за втори мандат: "Убеден съм, че в България е налице антимафиотски консенсус, налице е историческа възможност да върнем страната ни в руслото на закона. Затова са нужни ясно изразена политическа воля, законови и  конституционни промени".

"Отварянето на Конституцията за промени не трябва да се изчерпва само с ревизия на съдебната власт", каза още Румен Радев. Той се обяви за разширяване на гражданското участие в управлението на държавата и разширяване на правата на гражданите. Според президента е необходимо финансовата децентрализация да бъде гарантирана в конституцията.

И от ДПС споделиха в средата на януари, че подготвят промени в основния закон. Каза го Йордан Цонев на брифинг в парламента.

"Парламентарната група на ДПС подготвя конституционни промени. Те са на фаза работа с експертите по заданието и ще включват изискванията и препоръките на нашите европейски партньори". И засега само толкова.

Имаме обещание, че заседанията на комисията за промени в Конституцията ще бъдат публични и ще се запознаем с всички проекти.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес