Стратегията за разширяване на ЕС към Западните Балкани е изключително честен и открит документ.
Това заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева по време на дискусия за бъдещето на Западните Балкани и новата стратегия за разширяване на ЕС, предаде БГНЕС.
България поставя като един от основните приоритети на нашето председателство европейската перспектива и свързаност на страните от Западните Балкани. Убедена съм, че този фокус върху страните от Западните Балкани няма да приключат с 6-те месеца на българското председателство, гледайки тази стратегия, смята Захариева.
Използвайте този момент, обърна се тя към страните от Западните Балкани.
„Виждаме в стратегията много положителни страни. Тя е много навременна, на първо място. Документът е и доста всеобхватен, обхваща всички държави и всички сфери. Документът дава перспектива и на всички 6 страни, когато са готови“, заяви Захариева.
Според нея стратегията е и един включващ документ, който би трябвало да вдъхнови политическите елити и гражданите на страните от Западните Балкани, да изпълнят със съдържание процеса на реформи, който не е никак лек.
„Но всяко едно усилие си струва. Стратегията е и много справедлив документ, защото ясно очертава предизвикателствата на всяка една от 6-те държави“, посочи Екатерина Захариева.
Тя подчерта, че стратегията е и дългосрочен документ, който дава амбициозна дата - 2025 г. „Тази дата е индикативна. Това не значи, че с настъпването на тази дата някоя държава ще стане член точно тогава“, коментира вицепремиерът.
Захариева посочи още, че в стратегията ясно се казва, че няма да има компромиси. Изключително честен и открит документ, категорична бе тя.
Има много работа за вършене, но България ще продължи подкрепата си към държавите от Западните Балкани, не само по време на председателството, каза още Екатерина Захариева.
От своя страна председателят на парламентарната комисия по външна политика Джема Грозданова коментира, че срокът 2025 г. е индикативен и, ако държавите не са готови дотогава, той може да бъде удължаван безкрайно.