Нашата цел е четиригодишен мандат. И аз непрекъснато получавам сигнали на изключително недоволни граждани, които не могат да се движат спокойно. Не може да се прави аналогия с протестите срещу кабинета "Орешарски". Не бива да нагнетяваме напрежение, със сигурност има хора, които подкрепят правителството и от симпатизантите на ГЕРБ зависи дали искат да се съберат на митинг. Така външният министър Екатерина Захариева коментира ситуацията от последните дни в България и хипотезата, че предвид многото протести ГЕРБ може да направи митинг и да покаже сила.
Очевидно на опозицията им се иска много да се повтори ситуацията от 2013 година – отначало спонтанно организирани протести, след това с организирани агитки, които да доведат до насилие, посочи Захариева пред Нова телевизия.
Цените на горивата паднаха – така външният министър защити управлението предвид готвени протести на превозвачи и зърнопроизводители. Но не пропусна да каже как геополитическата обстановка определя цените на петрола
Екатерина Захариева видя и положителния мониторингов доклад от ЕК като знак, че ГЕРБ не са забравили вътрешната политика. Трябва да изработим тези доходи – така тя оправда и законодателната дейност на ГЕРБ.
Конкретно по мониторинговия доклад, външният министър заяви, че правосъдната реформа се правела не заради Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), а заради българските граждани. Захариева видя и по определен начин критиката на Брюксел за медийната свобода, като посочи, че било много важно медиите да се саморегулират, което беше иронизирано от Виктор Николаев с думите "мафията да се саморазкрие". Това принуди Захариева да прочете точен пасаж от доклада на ЕК – че има целенасочен натиск от някои медии срещу съдебната власт, заради което ВСС разработил правила за отговор. На директен въпрос има ли влошаване на медийната среда, Екатерина Захариева отговори с "докладът е добър" и въпросът бил защо в някои международни класации България отива все по-назад по свобода на медиите. Опитите за осветляване на собствеността понякога не се приемат добре от обществото, добави тя.
Критиката е към правителството, конструктивната критика е към автоцензурата, обобщи Захариева, която не се съгласи, че няма автоцензура без цензура. От думите ѝ излезе, че ЕК критикува медийната среда у нас само заради самите медии, не за нещо друго.
Същевременно Захариева смята, че МСП имал положителна роля за правосъдната реформа, но трябвало ние да си носим отговорност. Няма някой да направи реформите вместо нас, няма кой да дойде да разследва вместо нас, няма някой да дойде да ни измени законите, заключи външният министър. И призна, че липсвал съществен напредък по отношение на осъдителните присъди, както и че трябва България да създаде ефективни механизми за контрол, които да гарантират продължаване на съдебната реформа.