Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За първи път в проучване: ГЕРБ е трета политическа сила, Слави е начело *

06 октомври 2020, 14:45 часа • 45062 прочитания

Над половината българи искат оставката на правителството, показват данните от проучване на обществените нагласи на Global Research Metrics. Изследването сочи очаквана динамика през есента, както в политически, така и в икономически план. В ситуацията на ежедневни протести и съпътстващи проблеми около COVID 19, ще бъде много трудно на ГЕРБ и ОП да останат на власт. Очевидно е желанието на Борисов да изкара целия си мандат, но с всеки изминал ден губи рейтинг, което може да се окаже фатално за него, дори и да стигне до редовни избори.

Ако изборите са сега, голямата изненада в политическите нагласи е първото място на “Има такъв народ“ на Слави Трифонов (18.3%), който изглежда, че получава част от вота на традиционно негласуващите българи (15.4%).

БСП успява да консолидира електората си (17.9%), предвид евентуалния край на вътрешните борби в партията и заема второто място с минимална преднина.

ГЕРБ поема основния рейтингов удар от протестите от една страна, а от друга - започва да се срива под натиска на Цветан Цветанов (1.9%), който изглежда ще отнеме част от твърдия електорат на ГЕРБ.

Демократична България (5.7%) намира място в следващия парламент след множеството акции в последните месеци.

В патриотичния сектор ставаме свидетели на интересен обрат, където голяма част от избирателите на Обединени патриоти изглежда са се преляли към Възраждане (5.5%) в последните два месеца от началото на протестите. Този феномен може да се обясни с последователните действия на формацията на Костадин Костадинов и предаденото доверие на патриотичния вот от страна на ВМРО-БНД, който вот търси реално представителство.

Формацията на Мая Манолова (2.3%) за кратко време, след регистрацията си, успява да събере значителен процент, но недостатъчен към днешна дата за влизане в следващия парламент. ВМРО-БНД (1.6%) изглежда става поредният партньор-жертва на ГЕРБ и към днешна дата не успява да събере достатъчна подкрепа за прескачането на четирите процента.

Изследването показва още, че в обстановка на политическа криза и постоянни протести, рейтингът на основните държавни институции показва засилване на тренда по отношение на недоверието на гражданите към държавата. Продължаващите повече от два месеца протести са вероятната причина за силното недоверие в Народното събрание (79.2%) и правителството (74.8%). Подкрепата към двете власти доближава рекордно ниски нива, което показва желанието на гражданите за промяна. Опитът за проект на нова конституция, изглежда, не успява да успокой общественото напрежение и не се възприема като желаната от гражданите посока.

Едно от исканията на протестиращите е оставката на главния прокурор и макар той да остава леко встрани от фокуса на протеста, данните сочат неодобрение от почти 80%. Множеството акции на прокуратурата явно не успяват да изградят доверие в гражданите и положителна оценка дават едва 8.2% от анкетираните. Съдът от своя страна, има традиционно ниско одобрение, но на фона на останалите институции задържа нормални нива на неодобрение - от 58.1%.

Президентът е с най-високо одобрение - от 55.8%, като това е единствената институция с положителен рейтинг. Ясната и категорична подкрепа към протестите и системните критики към правителството са вероятните причини за сравнително високото одобрение към президентската институция. Неодобрението, което вероятно идва от поддръжниците на правителството, е 27.7%.

Проучването е изготвено от независими маркетолози със собствен ресурс през септември 2020 г. Размерът на извадката е 1036 респонденти на възраст над 18 години, чрез стандартизирано интервю „Лице в лице“. Средната възраст на респондентите: 44.2 години.

Вижте цялото изследване ТУК:
https://globalresearchmetrics.com/wp-content/uploads/2020/10/Global-Research-Metrics-September-2020-Bulgaria.pdf

* От Actualno.com потърсихме източници от социологическите среди, които потвърдиха, че агенцията реално съществува, но досега се е занимавала основно с маргетингови проучвания, а не с такива на политически нагласи, което породи съмнения по отношение на данните. В Търговския регистър обаче няма данни за такава компания, а на сайта ѝ няма телефон за контакт, само електронна форма.

Твърди се, че изследването е проведено между 1036 респонденти на възраст над 18 г. Средната посочена възраст на респондентите е 44.2 години. Като максимално стандартно отклонение: ±3.2%.

Като метод на провеждането е посочено стандартизирано интервю „Лице в лице“. Финансирането пък е собствено, сочат данните на агенцията.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес