Има ли сериозни проблеми пред правото ни да гласуваме на предстоящите парламентарни избори - организационни, а не създадени от пандемията?
Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
От Института за развитие на публичната среда (ИРПС) отчетоха, че 1724 избирателни секции са били опасност на парламентарните избори през 2013, 2014 и 2017 г.
ИРПС отчетоха още, че в 888 секции са наблюдавали избирателни отклонения във всички три разглеждани изборни години през 2013, 2014 и 2017 г. Най-много избирателни секции има в София и Пловдив, а най-малко секции има в районите на Кюстендил, Перник и Габрово.
На пресконференция в БТА на тема Ива Лазарова заяви, че за да няма избирателни секции в опасност и да се гарантира честността на парламентарния вот, едната фигура – политически представител или застъпник, трябва да отпадне. Очертава се отново да има проблем с отчитането на резултатите особено в преференциите, предупреди тя.
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Лазарова настоя да бъдат обучени представителите на секционните избирателни комисии (СИК) адекватно, има реални предложения как да се случи това. Партиите също трябва да се включат в обучението на хората, които изпращат в комисиите, а не само да разширяват мрежите си от застъпници или политически представители, каза още тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
Лазарова обясни, че върху вота на избирателите може да има форма на натиск – административен, корпоративен, купен вот, или да се прилага някакъв вид изнудване на избирателите. Изборните нарушения се случват там, където населението е изпаднало в някаква форма на икономическа, образователна и корупционна зависимост.
По думите ѝ, целта на организиращите подобни манипулации и подобен контрол е да бъдат постигнат предимства чрез контрола върху управлението на публичния ресурс. Избирателната тежест на гласовете е около 10%, но това не означава, че тежестта на контролирания вот е в същия размер, посочи Лазарова.
Според нея, една цялостна оценка на манипулирания вот трябва да включва много по-задълбочен анализ, който да се провежда за нужното ниво на разбиране на спецификите на конкретните населени места. Не може да се сметне колко струва купеният вот в България въз основа на изборните резултати - това е спекулативно, категорична беше Ива Лазарова.
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите
Още: На места може да няма мобилни избирателни секции