Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възстановяват Комитета за държавна сигурност, алармира Румен Петков

02 декември 2021, 14:50 часа • 7885 прочитания

Това, което се предлага сега, е възстановяване на Комитета по държавна сигурност от 60-те години на миналия век - инспекторатите на всички министерства, агенции и ведомства да минат на подчинение към бъдещата КПКОНПИ, алармира лидерът на АБВ Румен Петков."Това са неща, които ще убият държавата", предупреди той.

Ако идеята е новата КПКОНПИ да има всички разследващи функции, в това число подслушване, проследяване, изземване, обиски, арести, това кое по ред звено ще е с такива правомощия – МВР, ДАНС, военните, прокуратурата и КПКОНПИ, изрази недоумение Петков.  Той подчерта, че в Европа няма друг такъв модел и случай.

"Лакомията за лично влияние и власт трябва да бъде овладяна сега. След утрешния ден, след конструиране на Народното събрание, ще бъде късно“, предупреди още той.

Коментирайки лансираната структура на бъдещото държавно управление и кабинета, Петков съобщи, че в разговор с лидера на БСП Кормения Нинова е определил излязлото в медиите по темата като абсурд. 

„Не знам дали тези хора, които са предложили такава структура, имат представа за европейското структуриране на секторите. Предлагам, ако всичко ще минава към министър-председателя, направо да мине към Иво Прокопиев. Няма нужда от посредник, нека да бъдем публични", добави Петков. 

Предлагат се неща, които не са били обект на разговори в политическите и експертни групи, посочи той и изрази съмнение в коректността на начина, по който се вземат решенията за бъдещото управление. „Фактът, че нощес се предлага, тази нощ да изтече информация, която не е коментирана с някой от партньорите, е много грозно в навечерието на свикването на Народното събрание", посочи той и коментира: "Партньорите в момента са в ъгъла. Всеки, който каже, че това не е приемливо, ще бъде посочен с пръст и ще се каже – този не иска да има редовно правителство".

Лидерът на АБВ не вижда логика в предлаганото преструктуриране - язовирите да бъдат извадени от МИ и сложени в МЗХГ, например. Когато се правят такъв тип сериозни трансформации, преди това се дебатира с месеци, подчерта Петков.

"7-8 години предлагаме да се изгради Съвет за съдебна реформа, но никой не иска да го изгради, защото всеки гледа на Прокуратурата като на свой инструмент. Ако ще сменяме инструмента на Борисов с инструмента на някой друг – Прокопиев, Петков, Румен Петков имам предвид, това даже може да е полезно“, добави той.

По съдържателността на идеята председателят на парламента да се сменя всяка година, Петков също изрази съмнение. „Не знам кой е автор на такава идея, но той незабавно трябва да потърси услугите на д-р Николай Михайлов", каза Петков и определи идеята като потресаваща. "Това е деинституционализация. Сега чувам идеята. Сигурно зад нея има дълбоки управленски, политически и коалиционни мотиви, но това е нелепо“, заключи той.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес