Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Възраждане" регистрира своя търговска марка с името "Костя Копейкин"

08 октомври 2022, 14:32 часа • 8271 прочитания

От „Възраждане“ са подали заявление за регистрация на своя търговска марка с името „Костя Копейкин“ – прякора на лидера на партията Костадин Костадинов. Тя е заявена в Патентното ведомство, както може да се види в регистъра на търговските марки.

Влизането на „Възраждане“ в сферата на интелектуалната собственост идва след заявка, подадена от Деян Николов – секретар на партията в София, чрез адв. Петър Петров, който е зам.-председател на проруската формация.

Марката е заявена за регистрация за стоки и услуги от класове 16, 25, 26, 35, 38, 41, 45 – иначе казано, стоки и услуги като печатни материали, дрехи (спортни обувки, аксесоари за дамско бельо, галони и др.), услуги, свързани с търговски сделки, реклама и маркетинг, телекомуникации, медии, обучение, адвокатски услуги и т.н. Няма обаче забрана за ползване на Костя Копейкин от трети лица или медии.

Адвокат Диана Попова обяснява в публикация във Facebook, че явно Костадинов смята, че притежавайки търговска марка „Костя Копейкин“, може да забрани на трети лица да използват този словесен елемент и да започне съдебни битки. Но това, казва тя, е непознаване на материята от лидера на „Възраждане“.

„Търговската марка не дава абсолютни права върху елемента – в противен случай нямаше да останат свободни думи в говоримия език. Търговската марка осигурява закрила на търговеца, гарантираща, че трето лице няма право да ползва този елемент в търговската си дейност, предлагайки стоки и услуги, сходни на заявените от маркопритежателя“, обяснява Попова.

„На пръв поглед човек би решил, че марката не може да се използва в печатни издания или в медиите. Това обаче далеч не е така. Ако не притежавате онлайн медия, която се казва Костя Копейкин, или ако не сте кръстили така рекламната си агенция, или не продавате телекомуникационни услуги под тази марка, не нарушавате правата на заявителя Деян Николов“, добавя тя.

Важен момент в случай на съдебен спор би бил и фактът на реалното използване на марката. Ако тя не е използвана като част от търговската дейност на заявителя, то съдебните претенции биха се оказали неоснователни. Реалното използване е елемент от фактическия състав на исковете за установяване на нарушения, както според Закон за марките и географските означения, така и съгласно Регламент (EC) 2017/1001 относно марката на ЕС.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес