Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Външно предупреди РСМ: Със закона срещу българските клубове препятствате изпълнението на Договора за добросъседство

03 ноември 2022, 21:42 часа • 11843 прочитания

Приетите от Република Северна Македония законодателни промени препятстват ефективното и цялостно изпълнение Договора за добросъседство. Очакваме от властите в РСМ да гарантират на всички нейни граждани, включително тези, които се самоопределят като българи, равни права и свободи. Това се казва в позиция на българското Министерство на външните работи, в която се изразява силна загриженост от гласуваните в Скопие изменения и допълнения на Закона за сдруженията и фондациите и Закона за политическите партии.

Налице са сериозни опасения, че с тях се цели дискриминационно ограничаване на правото на сдружаване на българите в Северна Македония, за което повод е едностранна интерпретация на историческите факти, се казва още в позицията на МВнР. Легитимният стремеж за противодействие на всички форми на екстремизъм и омраза не може да бъде инструментализиран за целенасочено ограничаване на правата на конкретни общности, припомнят от ведомството.

Оттам припомнят, че ограничения от такъв характер вече са били налагани на българите в Северна Македония в миналото. "С подобни аргументи през 2001 г. беше забранена организацията „Радко“, което е псевдонимът на Иван Михайлов. По този въпрос ЕСПЧ вече е постановил решение – делото Радко и Пауновски срещу БЮРМ, № 74651/01. В него се изтъква: изключения от правото на свобода на сдружаване трябва да бъдат тясно и точно тълкувани и само убедителни и наложителни причини могат за оправдаят ограничения на това право и използването на името на личност, която се възприема отрицателно от мнозинството от населението, не може само по себе си да се определя за осъдително или да представлява действителна и надвиснала заплаха за обществения ред", категорични са от външно министерство.

ОЩЕ: Трети български културен клуб няма да бъде регистриран в Северна Македония

"Разписаният механизъм, съгласно който създаденото в Скопие „Консултативно тяло“, следва да издава положителни становища, за да може да се допусне употребата на дадено име, презиме, прякор, псевдоним, абревиатура или инициали на историческа личност, поставя въпроса за налагането на подход в интерпретацията на исторически личности и събития въз основа единствено на доминиращата официална интерпретация в Северна Македония. Този подход следва съвсем логично и обяснява нежеланието работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси да бъде деблокирана, се казва в позицията на МВнР.

Оттам изтъкват, че проблем представлява и решението на парламента на Северна Македония изобщо да не включи комунизма като тоталитарна и репресивна идеология, в прилагането на приетите промени. "Все още няма нито законодателна мярка, нито механизъм за реабилитация и компенсация на избитите и пострадали по време на комунистическия режим в бившата СР Македония, преследвани и репресирани единствено заради българското си самосъзнание", се казва в позицията на Външно министерство.

"Подобен тип законодателни промени препятстват ефективното и цялостно изпълнение Договора за добросъседство. Очакваме от властите в Република Северна Македония да гарантират на всички нейни граждани, включително тези, които се самоопределят като българи, равни права и свободи. Това се отнася до свободното изразяване на техните исторически виждания и убеждения в условията на плуралистично общество, както и до възможността за създаване на политически партии, сдружения и културни центрове. В духа на стратегията „Едно общество за всички“ властите в Северна Македония следва да осигуряват необходимите условия представителите на етническите общности да поддържат и развиват своята култура, да съхраняват основните елементи на своята идентичност, традиции и културно наследство. Правото на свободно сдружаване, мирни събрания, свобода на словото и свобода на убежденията следва да бъде гарантирано за всички граждани на държавата", казват още от външно министерство.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес