Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Втората актуализация на бюджета беше одобрена от парламента

26 юни 2020, 09:57 часа • 1429 прочитания

Одобрена беше втората актуализация на бюджета в пленарна зала. С нея се предвижда увеличение на максималния размер на гаранциите, които държавата може да издава, а новият таван е е 1.84 млрд. лева.

"За" законопроекта на първо четене гласуваха единодушно 125 народни представители, без "против" и "въздържали се". След това по предложение на председателя на Бюджетна комисия Менда Стоянова промените бяха гласувани и на второ четене.

Промените са необходими заради създадените на ниво Европейски съюз два инструмента за преодоляването на икономическите последици от пандемията от COVID-19.

Първият е Европейския инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства вследствие на избухването на COVID-19, а вторият е Паневропейския гаранционен фонд.

Средствата, които трябва да се съберат, са за схемата за подкрепа на заетостта на ЕС SURE и Паневропейския гаранционен фонд и са в размер на съответно 107 млн. евро и 51 млн. евро.

Това е втората актуализация на бюджета заради коронавируса. Първата бе направена през април и с нея разходите в бюджета бяха увеличени, а допустимия дълг, който страната може да изтегли - увеличен от 2 на 10 млрд. лв.

Дебати

Подкрепа за промените изрази депутатът от групата на БСП Румен Гечев.

"Основателно правителството иска съгласието на българския парламент за поемането на допълнителни държавни гаранции, които не бяха предвидени в бюджета, но които произтичат от решение на ЕС последно от месеците април и май и са свързани с преодоляване на тежките икономически последици от проблемите с коронавируса.

Ние подкрепяме, защото първият проект, който е свързан с участието на България с 51 млн. 251 хил. евро е свързан с така наречения Паневропейския инвестиционен фонд, който ще се реализира чрез Европейската инвестиционна банка и който фонд ще бъд енасочен 65 % към малките и средни фирми, които са господстващи в българската икономика като брой и дял в производството на БВП", заяви проф. Гечев,цитиран от Фокус.

Според него това ще се отрази и на проблемите на заетостта.

Проф. Гечев обърна внимание, че българското правителство трябва да разработи конкурентоспособни програми, за да получи помощ.

"Затова и в Бюджетна комисия ние от БСП поставихме въпроса и предупредихме правителството най-колегиално, че ще очакваме в близко време те да предложат конкретни проекти така, че към момента на реализация на проектите и поемането на гаранция, България, нашето общество и икономика да се възползва от тези предимства", заяви още проф. Гечев.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес