Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Властта се сети да преправя закони, след като Христо Бисеров вече не е обект на правосъдие

11 декември 2018, 14:10 часа • 3086 прочитания

За да няма случай като този с Христо Бисеров, управляващите в лицето на ГЕРБ се сетиха, че трябва да има законови промени, съобщава сайтът lex.bg.

Промените де факто са две - в Закона за противодействие на корупцията. С първата идеята е да се даде възможност проверката за незаконно придобито имущество, извършвана от КПКОНПИ, да продължава над година и половина. Затова и председателят на парламентарната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов иска следната поправка: "Неспазването на срока за извършване на проверка по чл. 112, ал. 1 не води до прекратяване на производството пред съда, не е основание за недопустимост на исковете по ал. 1 и не погасява материалното право на държавата за отнемане на незаконно придобитото имущество". С други думи идеята на предложението е да се направи тълкуване, че срокът от година и половина да се прави проверка всъщност е препоръчителен, а не задължителен. А Данаил Кирилов не вижда в предложението си опасност по този начин да се създаде възможност за безкрайни проверки, на неудобни за властта хора. Като доказателства той сочи, че е предвидено да има дисциплинарна отговорност за неприключила в посоченото от закона време.

"Имаме готовност да внесем по-детайлен законопроект, в който ще дадем повече възможности на лицата да събират доказателства в тази процедура и ще увеличим срока за подготовката и предявяване на иск за комисията", каза още Кирилов, уверявайки, че всъщност се подготвят по-мащабни промени в Закона за противодействие на корупцията.

Втората промяна е, че започналите по стария антикорупционен закон дела ще се гледат по новия. Затова ще се създаде нова алинея, която ще гласи: „Не съставляват законова пречка за съществуването и надлежното упражняване правото на иск за отнемане на незаконно придобитото имущество в полза на държавата прекратяването на наказателното производство или влизане в сила на присъда, с която подсъдимия е признат за невинен за престъпления, посочени в разпоредбата на чл. 108, ал. 1 от закона“. Ще има и преходна разпоредба: „Неприключилите проверки и производства пред съда по отменения Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество се довършват по реда на този закон”.

И още

Заради тълкувателното дело на ВКС, КПКОНПИ трябва да оттегли 19 иска за 21 790 660 лв. за отнемане на незаконно придобито имущество. Всичките попадат в хипотезата на случая "Бисеров" - при прекратено наказателно производство не може да се внася иск за конфискация на имуществото. КПКОНПИ не уточнява за кои точно 19 дела става въпрос.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес