„За да има смисъл едно правителство, то трябва да е реформаторско и с ясни приоритети. От ГЕРБ говорят различни неща всеки ден. Важни са действията им. В Пловдив общинските им съветници не се появиха на ключово заседание, заради което Георги Гергов установява пълен контрол над Пловдивския панаир. Това означава, че може да продава земите и да прави каквото си иска. Това е ясно действие на ГЕРБ“. Това заяви в предаването „Лице в лице“ по БТВ депутатът от „Демократична България“ Владислав Панев.
„Откакто ГЕРБ не е власт, няма информация да се случват кражби на фирми през регулатори и съдебна система. Бизнесът свикна с това, което е предпоставка за рекордния износ и ръст в икономиката“, допълни той.
Според него важни гласувания в следващите седмици в Народното събрание ще покажат дали е възможна коалиция. „Да седнем на масата в парламента и да видим по приоритетите на България как се отнасят. Тази седмица ще се гледа Законът за съдебната власт, нека видим на какво мнение са за промени в Конституцията, които ограничават властта на главния прокурор, независимо как се казва той“, допълни Владислав Панев.
Той коментира и въпроса със затварянето на въглищните мощности у нас. „По сегашния План за възстановяване трябва да намалим емисиите спрямо 2019 година. Това не означава автоматично затваряне на централите. Най-замърсяващите със серен и въглероден диоксид – „Брикел“, в Димитровград, в Гълъбово, трябва да бъдат затворени“, обясни депутатът от „Демократична България“. „Аз очаквам до 2026 година пазарът да е различен и да няма икономически смисъл централите да работят през лятото. Тогава държавата ще спестява пари. Трябва да се помисли за служителите в „Марица Изток“ и как да се защитят техните доходи“, добави той.
Според него може да се предоговорят условията с Европейската комисия, но страната ни трябва да предложи нещо. „Първо затваряне на най-замърсяващите топлоелектрически централи и сериозен ангажимент за инвестиции в зелена енергия, която в момента е най-евтината“, подчерта Панев. „Ако си заровим главата в пясъка и не правим нищо, само след 5 години ще внасяме енергия от Гърция и Румъния. Най-ранният срок за влизане в експлоатация на нови ядрени реактори е 10 години“, допълни Панев.