Комисията по ревизията опря до ДАНС в изслушването на шефа на Булгартрансгаз и енергийния министър. „Да извикаме органите – викаме ДАНС!“, настоя Йордан Цонев от ДПС след като при включването на журналисти в дискусията (Ивайло Станчев от "Капитал", Димитър Стоянов и Николай Марченко от "Биволъ"), стана ясно, че Булгартрансгаз не е проверявал подизпълнителите на газопровода "Турски поток", респ. "Балкански поток", сред които е и фирма, за която има информация, че е обявена за заплаха за националната сигурност в Полша и Литва. "Булгартрансгаз" не е правил проверка, защото не е в правомощията му.
„В ЗОП не се изисква да проверяваме дали в трети държави са обявени като заплаха за националната сигурност. Ние не сме извършвали такава проверка, тъй като не сме задължени по закон“, каза изпълнителният директор на Булгартрансгаз Владимир Малинов. Запитан защо за проекта са доставени тръби, различни от обявените в офертата на изпълнителя и са доставени в България преди да бъде избран за изпълнител на поръчката, Малинов заяви: „В обществената поръчка и съгласно ЗОП не се предвижда контрол по отношение на доставчици. Ние контрол на доставчици не сме извършвали“. И той, и депутатите от ГЕРБ Маноил Манев и Тома Биков нееднократно настояха: „Нека да питаме ДАНС, а не Булгартрансгаз“ .
Темата за националната сигурност, подета от журналиста Ивайло Станчев, беше продължена от колегата му Димитър Стоянов: „Българската армия пренасяше техниката на фирми, които са квалифицирани като заплаха за сигурността на държави- членки на НАТО“. Той настояваше да чуе кой е дал разрешението. Енергийният министър Теменужка Петкова отрече Българската армия да е участвала в „Балкански поток“ и веднага бе репликирана от него: „Има договор, по информация на министър Каракачанов, за пренасяне на техниката“.
При намесата на Йордан Цонев с предложението по всички въпроси за подизпълнители да се повикат органите, които отговарят за националната сигурност, председателят на комисията Мая Манолова обяви, че ще се съобрази с препоръката. „Оказва се, че подизпълнители, които са национална заплаха за националната сигурност на Полша и Литва са па-безопасни за Булгартрансгаз от народните представители в българския парламент, заключи тя.
До изслушване на шефовете на Автомагистрали, АПИ и регионалния министър Петя Аврамова, които с часове чакаха да им дойде ред, в рамките на вчерашното заседание на комисията по ревизията, не се стигна.
Огромна част от времето отиде в разправии и взаимни упреци за начина на предоставяне на исканата информация и реда за работа на комисията. Не малка част от времето бе погълнато и в изливане на публично известна информация за проекта и дружеството.
Много въпроси останаха без ясни отговори. „На какво правно основание и с чий мандат беше подписана пътната карта 2017 за разширението на българската газопреносна мрежа, която се пази в такава строга тайна, че не можем да я видим?“, попита енергийният експерт и член на комисията Иван Хиновски, депутат от „Има такъв народ“. Подкрепяйки го и Калоян Янков от „Демократична България“ поиска отговор от министър Петкова дали ще представи документа на комисията по ревизията. „Ако го поискате по надлежния ред – ще преценим“, отсече тя.
Става въпрос, както обясни Хиновски, за меморандума за разширяване на газопреносната мрежа, подписан в Москва, по който от три години е отправял въпроси и търсил достъп. Този меморандум ще фигурира ли в документите, които Булгартрансгаз и принципалът му възнамеряват да предоставят на комисията, настоя за отговор Калоян Янков от "Демократична България" и министър Петкова заяви: “Ще преценим. Ще видите, когато получите по надлежния ред документите“.
Очевидно има много какво да се крие от министърката и от изпълнителния директор на Булгартрансгаз, заключи председателят на комисията Мая Манолова.