По-скоро в посланията виждам повече синдикализъм, но в никакъв случай и тя не иска да се нарече лява партия. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира Мая Манолова и нейната формация по време на дискусия за загубеното доверие в политическите партии в Европа на Института за социална интеграция. В началото на изложението си Йотова обяви, че говори встрани от поста си на вицепрезидент.
Йотова отбеляза, че неусетно сме започнали да говорим за проекти в политиката. „Какво е проектът? Проектът е нещо, което печелиш, развиваш, написваш, реализираш в един момент, след което го забравяш, унищожаващ и излизаш и така до новия проект. Ако тази дефиниция насложите върху политическото представителство, сами ще се убедим колко много сходства има в тези две дефиниции“, каза тя.
Вицепрезидентът обърна внимание, че така нареченият пиар подменя легитимните политически решения. „Всичко стана един пиар“, каза тя и отчете, че всички действия отговарят на това какво ще бъде внушението. „Никак не съм против това, защото мнозина от вас си спомнят, това беше част от моята професия, но не смятам, че пиарът може да замести силата и важността на политическите решения“, обясни още Йотова.
Йотова зададе въпрос дали ще се разтвори като бучка захар левицата в радикалните партии. Според нея най-красноревичивият пример за това е Франция, като такава тенденция се наблюдава и тук в България. „С много лека ръка се отказваме от същността на левите идеи. Лявото някак си не можа да намери отговор на 21 век. Има много въпроси, които си заслужава да бъдат поставяни. Залитането в консервативното е ли е лява политика. Страхът от загубата на работни места не наля нови гласове в лявото както в България, така и в Европа, а по-скоро се отече в по-радикалните, популистки и екстремистки партии“, коментира още Йотова. Тя зададе и няколко въпроса, а именно дали в днешната ситуация лявото е излишно, дали лявото и дясното са остарели като основни вектори в политиката, както и дали е остаряло класическото разбиране за партийно строителство.