От 0.00 ч. тази нощ България вече е в предизборна кампания преди предсрочния парламентарен вот на 2 октомври. Кампанията приключва в 24.00 ч. на 30 септември и е забранена в деня за размисъл и в деня на изборите.
Така почти един месец кандидатите за 48-ия парламент ще се състезават за народната любов, ще мерят сили в предизборни дебати и ще се срещат с избиратели.
Още: Ясни са номерата на партиите и коалициите в бюлетината
В 31 многомандатни избирателни райони в страната кандидатите на 6 партии и 22 коалиции ще премерят сили за новите 240 места в следващото Народно събрание.
Още: Вижте листите на основните играчи за 48-ия парламент във всички многомандатни избирателни райони
Кампанията се води на български език, предизборните събрания са публични, като не се допуска агитация в държавни и общински учреждения и институции.
В рамките на кампанията е забранено използването на държавния и общинския транспорт за предизборна агитация. Не се допуска извършването на предизборна агитация от служители на вероизповеданията. Такива са разпоредбите на изборното законодателство в България.
Изборният кодекс забранява публикуването и излъчването на анонимни материали, свързани с предизборната кампания. Тези материали не трябва да застрашават живота и здравето на гражданите, частната, общинската и държавната собственост и безопасността на движението. Също така не бива да накърняват добрите нрави, честта и доброто име на кандидатите.
В агитационните материали се забранява използването на герба или знамето на Република България или на чужда държава, както и религиозни знаци или изображения.
Всеки агитационен материал трябва да съдържа информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление, като информацията заема не по-малко от 10 на сто от лицевата му площ и е разположена в обособено поле. В аудио и аудио-визуалните материали тази информация се съдържа като недвусмислено и разбираемо послание.
Във времето на предизборната кампания може да се използват и платени форми с цел популяризация на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати, и агитация към гласуване за техните кандидати.
Хронограмата за изборите предвижда с началото на предизборната кампания електронните медии да изпратят на Сметната палата, на ЦИК и на РИК условията, реда за предоставяне на време за отразяване на предизборната кампания, както и тарифите си.
Припомняме, че изборите на 2 октомври бяха насрочени с указ на държавния глава след като правителството на Кирил Петков падна след вот на недоверие и след като в рамките на 47-ото Народно събрание не се сформира нов кабинет.
Важно е да се отбележи, че за трети път вотът ще се проведе с машинно гласуване, като до момента е ясно, че в 9 363 секции в страната и в 290 в чужбина ще се гласува с машини. Машинно гласуване не се произвежда в избирателни секции в страната с по-малко от 300 избиратели, при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги. Такъв вот няма да има и в секции на плавателни съдове под българско знаме, както и в такива извън страната, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели.
Екипът на Actualno.com обръща внимание на сънародниците ни в чужбина, че до 6 септември могат да подават заявления за гласуване в чужбина. То може да бъде подавано и в писмена форма и по електронен път в сайта на ЦИК.
Също така желаещите да гласуват по настоящ адрес могат да подадат заявление до 17 септември тук. Същият е срокът за подаване на заявления за гласуване с подвижна избирателна кутия, като услугата се предоставя от общинските администрации. Подробности за услугата може да намерите тук.