Може ли Европейският съюз да приеме Истанбулската конвенция без да са съгласни всички членове на ЕС? Според официална позиция на България, одобрена на днешното редовно заседание на правителството, това е невъзможно - и причината са учредителните договори за създаване на ЕС.
Позицията идва по дело пред Европейския съд, образувано по искане на Европейския парламент за становище относно присъединяването на ЕС към Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулската конвенция). България е категорична, че няма да даде съгласие заради решението на Конституционния съд от 27.07.2018 година, в което се казва, че Истанбулската конвенция не съответства на конституцията ни.
Освен това, правителството напомня, че Европейският съвет трябва да приеме две процедурни решения, за да бъде утвърдена Истанбулската конвенция от ЕС.
Припомняме, че в края на миналия месец Европейският парламент настоя със своя незаконодателна резолюция ЕС да приеме Истанбулската конвенция. От българските евродепутати обаче само представители на ДПС подкрепиха - всички останали бяха или против, или въздържали се, включително представителят на "Демократична България" Радан Кънев.
Одобреният в резолюцията текст призовава седемте държави, които са я подписали, но още не са я ратифицирали – България, Чехия, Унгария, Литва, Латвия, Словакия и Обединеното кралство, да го направят без отлагане. Конвенцията беше представена от Съвета на Европа (бел. ред. - да не се бърка с Европейския съвет) още през 2011 година. Словакия обаче много бързо обяви, че няма да ратифицира конвенцията. Словашкият парламент дори прие резолюция, която призовава правителството на страната да "попречи" на ЕС да приеме задълженията си, произхождащи от Истанбулската конвенция.