С 1 глас „за“, нито един „против“ и 8 „въздържал се“ парламентарната комисия по вероизповеданията и правата на човека отхвърли предложението на „Обединени патриоти” вероизповеданията, субсидирани от държавата да финансират дейността си само с източници от България и да се отчитат пред дирекцията по вероизповеданията в Министерския съвет за всяко получено дарение или наследство на имущество от български юридически лица или от чужбина. Отхвърлено бе и предложението на Патриотите да не се допуска дарение на финансови средства от чужди държави или чужденци за дейности, които се финансират от предоставената държавна субсидия.
Така вероизповеданията хем ще получават държавна субсидия, хем ще продължат да се финансират отвън, предупреди в дебата Павел Шопов от „Атака“ и припомни, че целта на промените в Закона за вероизповеданията беше именно да се ограничи външното финансиране.
От Светия синод заявиха, че са категорично против ограничаването на даренията, контрола и уведомителния режим - не може дарението да бъде ограничавано и контролирано по предлагания в законопроекта начин. Не може да има предварителен договор за дарение и не може да бъде изпълнено предварително уведомяване за дарение, защото дарението не предполага предварителна уговорка, а е двустранна сделка между дарителя и дарения, също не може да се контролира волята на дарителя от трета страна, каквато се явява Министерският съвет.
Несъгласие с предлаганите от Патриотите текстове изразиха и от католическата църква.
Снимка: Actualno.com/Ива Иванова
„Всички бяхме разписали текст да няма финансиране от други държави, да има регистър, но текстовете отпаднаха и другите вероизповедания изразиха несъгласие“, коментира Йордан Цонев от ДПС. Католическото и протестантското вероизповедания също се финансират отвън, посочи той.
Варненският митрополит Йоан поясни, че БПЦ не иска държавата да става посредник между дарителя и дарения.
„БПЦ отговаря на изискванията на закона и няма натрупани дългове. Конституцията говори за равноправност на вероизповеданията. Единствената приоритетност на БПЦ е че няма съдебна регистрация и ние не искаме други привrлегии“, каза той.
Комисията подкрепи предложението на ГЕРБ за отсрочване на задълженията на вероизповеданята, с което да се поправи гласуваното вече на първо четене по настояване на ГЕРБ и ДПС опрощаване. Новото предложение аргументира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя подчерта, че с предлаганите текстове се въвежда ред по подобие на ДОПК, че отсрочването на задълженията на вероизповеданията ще бъде за 10 години и че за целия срок на отсрочването ще текат лихви, също че за да се допусне отсрочване трябва да има обезпечения, които да гарантират за целия срок на обезпечението главницата и лихвите, които се полагат. НАП ще следи тази процедура, НАП ще даде формалното разрешение за искане за отсрочване. Така даваме възможност на вероизповеданията да излезнат от неблагоприятната позиция, в която са влезнали и даваме възможност за ползване на държавната субсидия за плащане на заплати на свещенослужителите, каза още Стоянова.