Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Управляващите засега се отказаха да узаконяват незаконните магистрали

14 февруари 2024, 11:32 часа • 5534 прочитания

Министерският съвет е оттеглил промените в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които целяха да се узаконят незаконните магистрали. Това стана ясно в началото на днешното парламентарно заседание.

В първите минути след началото му зам.-председателят на Народното събрание Росица Кирова (ГЕРБ) обяви, че кабинетът "Денков - Габриел" е оттеглил новите текстове. Припомняме, че според тях магистралите няма да подлежат на премахване и забрана за ползване.

Най-големият проблем са инхаус договорите, по които се строят лотове от "Хемус" и скоростния път Видин – Ботевград. При тях държавното дружество "Автомагистрали" е превъзлагало дейностите на трети фирми, но под прикритието на договори за наем на техника и доставка на материали. Още: Министър обяви скорошен рестарт за строителството на АМ "Хемус"

Защо са оттеглени текстовете?

По-късно днес от "Продължаваме промяната - Демократична България" изпратиха до медиите подробности.

Според тях законопроектът се оттегля след обсъждане на редовното заседание на пленарната група на ПП-ДБ. На него е преценено, че проектът не може да се гледа преди да са приети правила за дейността на антикорупционната комисия.

От съобщението на ПП-ДБ става ясно, че те са стигнали до следните заключения: 

  1. Последните години са строени различни обекти без строителна документация и без доказателства за техническа безопасност, като например: - магистрали, виадукти на Тракия и Хемус, тунели, язовирни стени и др. обекти с национално значение;
  2. Тези обекти се използват години наред от гражданите, без да се знае дали са безопасни и кой носи отговорност за тях; Още: С етикет АМ "Хемус": Без пълна документация да може да работи - законова идея
  3. Част от управленската програма предвижда да създадем процес, в който тези обекти да бъдат изпитани, и онези от тях, които са годни и безопасни, да бъдат въведени в експлоатация; а за тези, които не са годни, да се вземат мерки и да се понесе отговорност;
  4. Октомври 2023 г. беше приет Законът за антикорупционната комисия и затова през декември, след като приключи работата по текстовете, беше входиран и ЗИД ЗУТ.
  5. За тази цел са ни необходима два типа мерки:
  • Административни процедури за изпитване и евентуално последващо въвеждане в експлоатация, или
  • Институции, които да търсят отговорност 

"Не можем да допуснем да се продължи с приемането на ЗУТ преди и без да се пристъпи към приемане и на правилата за Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Ето защо ЗУТ бе оттеглен днес от Министерски съвет", се казва още в позицията. 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес