Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът засега оправда Симеонов за "кресливите жени с уж болни деца"

29 януари 2021, 12:44 часа • 2602 прочитания

С решение на Административен съд - Пловдив лидерът на НФСБ Валери Симеонов бе оправдан за изказването си, по адрес на протестиращите майки на деца с увреждания, които нарече "кресливите жени с уж болни деца." С решението на съдия Йордан Русев се потвърждава решението на Комисията за защита от дискриминация, съобщи Mediapool.bg.

Жалбата срещу Валери Симеонов е подадена от родители на дете с уврежда с 95% трайна нетрудоспособност. В жалбата им се посочва, че Симеонов е заявил пред репортер на своята телевизия "Скат" следното: "Този закон (за децата с увреждания) беше започнат като опит да се угоди на една група кресливи жени, които спекулираха с децата си, манипулират обществото, изкарвайки на пек и на дъжд тези уж болни деца, без грам майчинско чувство, грижа за тях".

В предаването "Господари на ефира" Симеонов обяснява: "Смисълът на изказването ми е, че с децата инвалиди се спекулира, дори и след като правителството прие законопроект и удовлетвори всички искания на майките. Очевидно в случая става въпрос за политическа кампания. Маските паднаха, в общ хор реват БСП, "Атака", някои лидери на протеста на майките и всякакви политически маргинали".

Заради случилото се, има жалба от двама родители пред Комисията за защита от дискриминация - че са обект на дискриминация под формата на тормоз по признак "увреждане" след публични изказвания на Симеонов. Комисията обаче счита, че Валери Симеонов не е осъществил дискриминация по признак "увреждане" - защото не е говорил лично по адрес на жалбоподателите и не отказвал права на техни деца, свързани с образование, обучение или достъп до частна или обществена услуга.

Административният съд счита, че комисия е извършила пълно, обективно всестранно изясняване на фактите, които имат отношение към случая. И подкрепя решението на комисията - не се санкционират абстрактни изявления.

Съдия Русев коментира, че Валери Симеонов не е целял настъпване на негативни последици спрямо тримата жалбоподатели. "Няма го и следващият елемент от фактическия състав на тормоза - накърняване достойнството и създаване на нежелана среда - частен или търговски обект, работно място, учреждение, университет, училище, религиозен храм, дом и други", пише магистратът.

Според него, Симеонов е "упражнил правото си на изразяване на мнение в унисон с основния принцип за равенство и достойнство на всеки индивид и защита честта и достойнството на личността, поради което би могъл да се ползва от правилото на свободно изразяване на мнение, което конституцията гарантира".

"Обект на защита не са определен вид мнения - коректни, добронамерени, угодни, правилни, възпитани, нерасистки, нексенофобски, особени или др., а възгледите на индивида изобщо. Дали дадено мнение е морално, благоприлично, похвално или друго, е предмет на оценка на обществото, към което това мнение е адресирано. Да се приеме обратното би означавало налагане на цензура пряко или косвено от страна на държавата, което е недопустимо в демократичното общество", пише още в мотивите на съда.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в срок от две седмици.

Валери Симеонов обясни какво точно е направил с пръст при протеста на ресторантьорите

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес