Спор заради липсата на становище на Висшия съдебен съвет (ВСС), съдиите, прокурорите, следователите, министерствата на правосъдието и на вътрешните работи от подготвяната „съдебна реформа“ се разрази между депутатите на Правна комисия.
Това стана още в началото на заседанието на комисията, чийто председател е експертът по спортно право Радостин Василев от ИТН, по време на което се обсъждат промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), целящи закриването на специализираните органи на съдебната власт и промяна на структурата на ВСС,.
Обвиненията бяха, че председателят на Правната комисия не е поискал становище по промените. По повод последното членът на Правната комисия Хамид Хамид от ДПС се обърна към Василев с думите:
„Г-н председател, Вие като добре подготвен юрист, може би съзнавате, че създавате прецедент. Никога в историята на тази комисия досега не се е случвало да не бъде поискано официално становище от заинтересованите страни по дадени промени, още повече, когато те са толкова кардинални. Ще останете в историята с тази си практика“, обърна се Хамид към специалиста по спортно право.
Дебатът по същество започна с обсъждане на проектите на ДБ за закриване на специализираните органи на съдебната власт, като още в самото му начало Дани Каназирева от ГЕРБ директно се обърна към вносителите, с обвинение за лобизъм, който личал зад внасянето на такива проекти, още повече директно от адвокатите на подсъдими пред същите специализирани органи лица и колко недопустима е агресията, с която „новите лица“ се отнасят към държавността и към съдебната система.
„Промените са внесени набързо и вие явно целите да хвърлите в хаос съдебната система. Дейността на специализираните институции е оценена високо от европейските институции. В докладите от ЕК се изтъква заслугата им за падане на мониторинга на България. Вашите промени са изцяло лобистки и вие искате над 300 дела за тежки престъпления да отидат в небитието. Чии интереси защитавате?“, заяви Каназирева.
Думата взе и Крум Зарков от БСП, който обяви, че парламентарната му група ще подкрепи на първо четене проектите за закриване на специализираните органи.
„Една група от трима души в случая с единия законопроект, в другия – четирима, ни поставяте пистолет до главата и казвате – или приемате, че събаряме специализираните съд и прокуратура, или сте корупционери и мафия.
Подобни законопроекти би трябвало да се внасят с подписите на толкова народни представители, така, че да се гарантира тяхното приемане. А не тук трима или четирима са се наговорили да направят нещо и задължават останалите то да се случи. Освен това аз смятам, че присъдите се произнасят от съдии, а не от съдилища. Може би вие искате всички тези хора от специализираните органи да ги уволним?“, коментира и Радомир Чолаков.