Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Съдебен тормоз": Искат оставката на Калин Стоянов за заведено дело шамар срещу журналисти

17 април 2024, 14:08 часа • 8576 прочитания

Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) иска оставката на вътрешния министър Калин Стоянов. Причината - заведено от него дело "шамар" (SLAPP) срещу екипа на разследващия сайт BIRD.

Организацията припомня, че Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD Атанас Чобанов и Димитър Стоянов. Стоянов не е доволен от поредица от материали, публикации в социалните мрежи и медийни участия, посветени на казуса с мрежата за влияние около убития Мартин Божанов.

В началото на март BIRD обяви, че има индикации за директни телефонни разговори между Калин Стоянов, който през 2021 г. е бил директор на ГДБОП, а сега е министър на вътрешните работи, и вече покойния Нотариуса, който беше убит показно в София през януари тази година. Стоянов отрича това и обвинява авторите на сайта, че са засегнали авторитета му. Още: "Нито съм го чувала, нито съм го виждала": Галя Георгиева отрече да е част от клуба на Нотариуса

Позицията на АЕЖ

"Намираме за недопустимо министърът на вътрешните работи да се опитва да заглуши работата на разследващи журналисти, прибягвайки до съдебен тормоз в момент, в който както съмненията за корупция в МВР, така и проблемите със зачестяващите дела шамари, представляват теми от висок и легитимен обществен интерес. Настояваме Стоянов да подаде оставката си и отново призоваваме министъра на правосъдието Мария Павлова да доведе докрай работата по законодателните предложения за ограничаване на SLAPP делата срещу журналисти и граждански активисти", посочват от организацията.

От там добавят, че са получили покана от Министерството на правосъдието за нова среща на работната група по законодателството срещу делата "шамари": "Това е добър знак, но би било абсурдно, докато правителството работи за ограничаване на SLAPP, негов член да води дело "шамар". Ето затова оставката на Стоянов е необходима". Още: Европарламентът с нови регулации за неправомерните дела-шамари срещу журналисти

От АЕЖ са се запознали в детайли с иска на министъра и посочват, че заведената молба носи характеристиките на дело "шамар". Стоянов претендира, че изложените в материалите твърдения и факти излизат извън пределите на свободата на словото и засягат достойнството и авторитета му, което "в случая е от особено значение" заради заемания от него висш държавен пост. Претенцията на ищеца е в противоречие с практиката на Европейския съд по правата на човека, според която неприкосновеността на политиците се ползва с по-ниска степен на закрила от тази на обикновените граждани, особено що се отнася до журналистическа критика. (делото Лингенс срещу Австрия, 1986).

"Недоволен от източниците"

В иска Стоянов възразява срещу използването на анонимни източници от страна на авторите на BIRD, което е не само тяхно право, но и отговорност в случаи, в които осветяването им би застрашило сигурността на информаторите им. В казуса около убийството на Нотариуса има достатъчно силни аргументи в подкрепа на тази теза.

От BIRD са съобщили за съдебните претенции на министъра на вътрешните работи в деня, в който Димитър Стоянов беше извикан за разпит от прокуратурата като свидетел по досъдебно производство за издаване на класифицирана информация. Още: Защита на журналисти и активисти от "дела шамари": ЕП прие нови правила

"Това е пореден епизод от пълномащабната атака на държавни институции и фигури от криминалния свят срещу журналистите от BIRD, след като през 2023 г. прокуратурата достигна до безпрецедентно публикуване на служебната комуникация на Димитър Стоянов с негов източник. Още тогава призовахме категорично тормозът да спре, но вместо това виждаме точно обратното – нарастващ брой на SLAPP дела, като в редиците на ищците до личности от ъндърграунда вече се нареди и ръководителят на силовото министерство. Отново ставаме свидетели на това как вместо да защитават обществения интерес и да разследват престъпления, МВР и прокуратурата действат като бухалки срещу малкото останали критични гласове, които де факто вършат тяхната работа – разследващите журналисти. Намираме това за напълно неприемливо и призоваваме Калин Стоянов да напусне поста си", се казва в позицията на АЕЖ.

От организацията посочват, че ще уведомят всичките си международни партньори за делото и са готови да осигурят правна помощ на Стоянов и Чобанов.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес