"Не използвах думата "война", а се позовах на един цитат, цитирах това, което каза президентът Путин и се позовах на факта, че използването на тази дума, на думата "военна операция" и всички атрибути на военното говорене трябва да е много специфично и много отговорно. Ако забелязвате, никъде в официалния език и на НАТО, и на Европейския съюз няма документ, в който да е използвана думата "война". Трябва много внимателно да боравим с думите, защото след войната идва дипломацията. Идва начинът на решаване на проблема, който е възникнал". Това каза военният министър Стефан Янев в предаването "Панорама" по БНТ.
Преди ден социалните мрежи бяха скандализирани не само по повод военната инвазия на руския президент Владимир Путин, но и по повод последвалото изказване на военния ни министър Стефан Янев. По-рано той обяви, че в момента война нямало.
"В качеството си на министър на отбраната имам отговорност към българските граждани. От една страна те трябва да бъдат информирани, от друга не трябва да бъдат плашени. Тази война в Украйна не носи пряка заплаха за територията на България в момента. Това са оценките, които са споделени и от нашите съюзници в НАТО", допълни той.
Янев разкритикува призивите да се оттегли, като по думите му той е поел Министерството на отбраната с "осъзнат риск в името на националната сигурност и в името на България, защото знаех какво се задава". "Този риск води до факта, че в момента съм подложен на атаки, че ми искат оставката. Искат я хора от коалицията, които подкрепят правителството. Странно, дали си задават въпроса - искайки оставката на член на кабинета, имат ли идея дали това ще промени цялата конструкция? Ще може ли парламентът да произведе ново правителство или се отива на избори", запита Янев.
"Правилният въпрос е как България може да защити най-добре националните си интереси. Да погледнем какво се случва. Без значение евфемизмите, които използваме за войната в Украйна, в крайна сметка не е най-големият проблем в момента. По-големият проблем е, че системата за международните отношения не работи, системата за сигурност е изчерпала своя потенциал да решава кризи от такъв порядък с дипломатически средства. Дипломацията се провали, след нея дойдоха военните действия, защото в историята на човечеството търсенето на начини за разрешаване на диспути до този момент води до тази практика. Ненамирането на решението на масата на преговорите води до намирането на военни решения, каквото се случва и в момента", каза още той.
"Нашето позициониране на международната сцена е много важно. Не съм съгласен, че има малки и големи на сцената, има искащи и неискащи, можещи и неможещи. За да бъдем искащи и можещи обаче, трябва добре да формулираме националната си политика. В този случай България е заинтересована да се позиционира между държавите, които говорят, че състоянието на международната система не дава резултати и ако трябва да бъде променена по пътя на преговорите, то ние трябва да участваме в тях", каза още Янев.
"България няма по-твърда или по-мека позиция, има една позиция - в защита на националния ни интерес в рамките на НАТО, тъй като това е осъзнатият избор на България. Нашата позиция е съгласувана и добре разбрана, приета и до голяма степен копирана от други страни", категоричен бе той. И обяви наратива за българския батальон за нихилистичен. "Българската армия няма един батальон и има 6 сертифицирани от НАТО батальонни бойни групи. Няма нежелание чуждестранни войски от НАТО да влязат в България и това се знае от съюзниците ни. И в момента у нас има испански сили. Бойната група, която подготвяме, е отворена за участие и на други страни", заяви той. "България и в момента помага на Украйна, преди всичко с хуманитарна помощ", добави бившият служебен премиер.
Всичко по темата с войната в Украйна - следете тук.