Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стартира писането на "Български манифест за Европа", БЗНС излиза от Реформаторския блок

18 ноември 2017, 12:18 часа • 9507 прочитания

Не можем да стоим повече пасивни. На тази основа ДСБ и "Да, България" представиха съвместния си проект "Български манифест за Европа".

Манифестът тепърва ще бъде писан, като това ще бъде направено от група експерти с десни убеждения. При представянето на проекта беше изрично подчертано, че платформата е отворена и към нея може да се присъединят още хора и организации. В този ред на мисли новината на деня в представянето беше, че БЗНС излиза от Реформаторския блок и се присъединява към платформата – по думите на Христо Иванов, който каза, че бившият военен министър Николай Ненчев му се е обадил и му е съобщил информацията. Беше подчертано и, че това не е политическа, а идейна и експертна платформа с една цел – България да е съществена част от Европа, да е държава, която да не е на опашката в Европа и да се бори за по-обединена Европа.

Като част от събитието беше представен и екипът на манифеста – културологът проф. Александър Кьосев, конституционният експерт Божидар Божанов, бившият служебен министър на отбраната в кабинета на Георги Близнашки и доцент по кибернетика Велизар Шаламанов, енергийният експерт и член на Асоциация "Свободен енергиен пазар" Виктор Минчев, Георги Стефанов, общинският съветник от Пловдив Евелин Парасков, журналистката Елена Чамуркова, юристът, университетски преподавател и член на ДЕОС Емил Георгиев, социалният предприемач и младежки представител в Съвета на Европа Ива Цолова, съветникът в Столичния общински съвет Иво Божков, експертът по политически анализи и стратегии Йордан Агов, юристът Йордан Иванов, експертът по въпросите на дигитализацията Калина Цонева, бившият председател на СДС и бивш депутат от Реформаторския блок Мартин Димитров, председателят на Асоциацията по тренинг и развитие Николай Йорданов, докторът по обществени комуникации и информационни науки, както и активист на "Зелените" и пиар на БАН Петър Кържилов, заместник-председателят на ДСБ Радан Кънев, композиторът Стоян Михалев, политологът Христо Анастасов, преподавателят по право на ЕС д-р Христо Христев, д-р по политически науки и зам.-председател на ДСБ Цецка Бачкова, председателят на Центъра за модернизиране на политики Юлиана Николова, експертът по информационни технологии Боян Юруков, журналистът Мария Спирова, комуникационният експерт Мартина Шопова-Янев, писателят Силвия Атипова, проф. Евгений Кънев и проф. Нели Огнянова.

Специално Радан Кънев предупреди, че често Европа отстъпва от собствените си ценности и затова трябва да се борим за тези ценности не само в България, но и в Европа.

Политическото в манифеста

На събитието своята визия като част от манифеста представиха председателите на ДСБ и "Да, България" Атанас Атанасов и Христо Иванов, председателят на "Зелените" Владислав Панев, евродепутатът от Реформаторския блок Светослав Малинов и един от най-известните ни дипломати Стефан Тафров.

Атанасов посочи, че в момента нито България е достатъчно силна, но се опитват да ни убедят, че стабилността е по-важна, нито Европа е достатъчно обединена. "Силна България означава да има силни републикански институции, които да застрашават интересите ни. Повече Европа в България не означава повече еврофондове, които да се крадат от тесен кръг, а да има възможност за повече хора да се развиват", уточни председателят на ДСБ.

Бившият правосъден министър и лидер на "Да, България" Христо Иванов посочи, че платформата за манифеста е експертиза и енергия за България. Той наблегна на това, че трябва да има "тънка червена линия срещу далаверата вътре в нас". "Под пропагандата и банкетния шум за европредседателството ни се извършват ежедневни атаки срещу базови права. Това е системно усилие. Създават се репресивни инструменти и се използват много бързо срещу медии и журналисти, погазват се основни принципи на правото – въвеждане на закони със задна дата. Това е опит за завладяване на държавата", посочи Иванов защо е нужен манифест. Той беше категоричен, че трябва излезем от ролята на страна, която е доволна да е в чакалнята и затова я потупват по рамото. Докато ние получаваме чакалня, Европейският съюз се променя с огромна скорост, предупреди Иванов.

Интересно изказване направи Светослав Малинов, който посочи, че кризите в ЕС удрят много силно по България. Изненадващо Малинов обяви, че България не е част от общоевропейски проекти като този за Европейската прокуратура, което не е вярно. "Виждам как България губи позиции, след като ги е постигнала. Никога не съм вярвал, че ще станем председател на ЕС под мониторинг", добави Малинов, който е убеден, че проблемът с корупцията трябва да бъде решен от нас, със собствени сили. Наша отговорност са и образованието на нацията, и здравеопазването, каза евродепутатът.

Стефан Тафров пък посочи, че българите са категорично проевропейски настроени, но голямото европейско мнозинство в България не се чувства политически представено. "Не си даваме сметка, че гневът е основна привличаща сила в нашето общество, но идва момент, в който гневът трябва да се превърне в бъдеще. Време да превърнем гневът в бъдеще, а бъдещото на България може да е само европейско", категоричен беше той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес