Има ефект от усвояването на европейските средства. За съжаление икономическата криза е в цяла Европа. Докато големите икономики не се възстановят, по-малките икономики като българската, няма лесно да се възстановят. Това каза пред TV7 вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова.
Да, няма как само благодарение на еврофондовете да получим икономически растеж. Няма държава, която благодарение само на еврофондовете да е успяла да си набави икономически растеж. Това е въпрос на инвестиции, на бизнесклимат. Има какво да се желае за бизнесклимата, спрямо други членки нашият стои зле по вътрешни регулации, каза Златанова.
Тя подчерта, че няма опасност за оперативните програми, нито за конкретни проекти. "Драматизмът на ГЕРБ е напълно излишен. Професионалните политици обичат понякога да драматизират. През февруари 2013 г. имаме усвояване около 27%, а през март 27,15%, към 15 октомври е 38,23%. Договарянето и изпълнението на програмните периоди неслучайно обхваща 7-годишен период. Договарянето и изпълнението е продължителен процес. Ако откриваме един обект през 2013 г., той най-вероятно е плануван през 2006 г. Ако планираме сега един проект, най-вероятно той ще бъде открит след 5 години вероятно от следващото правителство.
Много грозни са тези спекулации с това монополизиране и спекулиране на европейските фондове. Факт е, че системите работят за управление и контрол на евросредствата и е факт, че те работят добре, благодарение на активно и настоятелно партньорство и на ЕК в тези системи. Това е нещо, което не е на едно правителство нито заслуга, нито вина. Никога не съм го започвала този скандал, и се опитвам да го прекратя, аз не обичам драматизма", увери вицепремиерът.
Да, приемственост има. Орешарски като финансов министър преди, сега има много важна роля в договарянето на този пакет, който сега използваме, уточни Златанова.
"Добро управление", например, е нова програма, тя се прави на обединението на ОП "Техническа помощ" и "Административен капацитет". Тук сливаме две съществуващи програми. Програмата "Наука и образование" е нова, взето е политическо решение от предишното правителство да има такава програма, сега вече парите се намериха и ще има такава програма. Това е един успех на България, ще го защитим", категорична е Златанова.
Тя съобщи, че отсега до 2020 г. трябва да получим 6,8 млрд. eвро. "Като цяло в момента европейският бюджет е по-малък. За първи път в историята на ЕС има намален бюджет, това е факт, от който тръгва всичко останало. Евробюджетът има друг подход при разходната му част. Доста политики вече се изнасят на общоевропейско ниво със съответните им бюджети, например имаме увеличение със 70% на парите за наука на европейско ниво. Имаме хоризонтална програма "Хоризонт 2020", която се финансира от Брюксел и има 80 млрд. евро, това е подкрепа за европейската наука – общи проекти между европейските държави. За нашето образование си ги имаме парите в оперативната програма", каза Зинаида Златанова.
Тя заяви, че инвестициите много рязко са започнали да намаляват в България от 2009 г. "Те намаляха и в другите европейски страни. Евроикономиките са много свързани една с друга. Ние много зависим от това", посочи Златанова.
За нотариусите, тя коментира, че няма конкурс за нотариуси от 5 години. "Не знам защо. Предпочитам да пристъпим към обявяване на конкурси, заели сме се с тази задача", уточни вицепремиерът.
По темата за евродокладите, Златанова припомни летния устен доклад. "Не може да се случва това 10 години да нямаме напредък. Това не е добре. Що се отнася до бавното правосъдие, България напредна в последните години. Такъв тип забавяния на дела ги съобщаваме, като нещо, което е изключение. Но наистина справедливостта не може да бъде забавяна", каза Златанова. Тя припомни, че все още нямаме главен инспектор на ВСС. "И в сегашния, и в предишния парламент, политиците не могат да се разберат за това да се намери един човек, който да е достатъчно убедителен да събере 160 гласа, как е възможно това? Остава наистина да призова и 4-те партии в парламентаа, защото това е нещо, което показва как може да искаме от гражданите да се обединят за една идея, а да не можем да изберем съдебен инспектор. Вярно е, че законодателната инициатива е моя, но магистратите са независими. Би ми се искало да помня освен че са независими, че са и отчетни пред обществото. Няма как да наблягаме само на независимостта, а да не отчитаме това, че има и общество, което очаква резултати от тях.
За бюджета на ВСС помолих финансовия министър той да бъде увеличен. По отношение на бюджета на МП ще се съобразя с наложените съкращения от 12%. Но за бюджета на съдебната власт, съм помолила за увеличение, колкото е възможно, за да подкрепим работата на магистратите. Съдебните палати са в лошо положение. Около 1000 сгради имаме, които дори и не знаем в какво състояние са, защото не е направена никаква инвентаризация на сградите", каза Златанова.
Факт е, че това правителство нямаше и 10 дена толеранс. Имаше едно натрупване от години наред с принизяване на институциите, с рушене на авторитети. Ние сме от 10 месеца вече в състояние на обществено неспокойствие, на нещо, което е безпрецедентно засега. Може би на 25-ата година от прехода това трябва да се случи, но не благодарение и само на едно назначение, подчерта вицепремиерът.
За реформата в правосъдието, Златанова каза, че от една страна няма как да стане без магистратите. "Те много добре знаят, че аз разчитам на тях. Обикалям апелативните райони един след друг в страната, предстои ми да отида във Варна. Основните 4 неща в следващите стъпки, които смятам да предложа за съдебната реформа, са продължение на стратегията на Маргарита Попова, която беше много високо оценена в Брюксел. Основните неща, които ми се иска да видят гражданите са независимост, отчетност, качество и достъпност на системата. Трябва да има ясни функции на административните ръководители, много е важно да се подобри качеството на входа на магистратурата. Важно е да има анализ на равното образование. Ресурсното значение не е маловажно по отношение на сгради, заплати, натовареност на съдиите. Анализ на натовареността на съдите очаквам от ВСС в началото на следващата година. Това ще даде яснота дали имаме нужда от повече съдии. Това няма да попречи на достъпа до правосъдие, няма да се закриват съдилища", съобщи още Златанова.
Според Златанова няма опасност за оперативните програми и проекти
19 октомври 2013, 11:00 часа • 80349 прочитания
Евгения Чаушева
Отговорен редактор