Изчисляваме индивидуалната пенсия по 10% + 60 лева, твърдо за всички, които нарекохме COVID добавка. Това обясни социалният министър Георги Гьоков на въпрос как пенсионерите да изчислят с колко ще се вдигнат доходите им.
„Трябва да добавим и корекционните добавки. Става въпрос от 50 стотинки до към 60 лева. Така минималната пенсия ще стане 467 лева”, обясни министърът.
"За минималната пенсия от 370 лв. + 10% + 60 лв. = 467 лв., но без корекционната добавка. Това е около 26,4% увеличение", обясни министърът.
„Ако някоя пенсия остане под 467 лева, пенсионерът все пак ще получава 467 лева. Идеята ни е да запазим покупателната способност във времена на инфлация”, обясни той.
"Масовата пенсия е 500 лв. + 10% + 60 лв. (ковид добавката) = 610 лв. При пенсия от 1000 лв., тя става 1160 лв., което е 16% увеличение", сметна министърът.
"Имаше възможност всички пенсии да бъдат увеличени с 21,6%, но това нямаше да е справедливо. Този модел е по-справедлив и запазва осигурителния принос отчасти", обясни той.
„Трябва да се подпомаган най-бедните, но това трудно може да се направи, тъй като социалната ни система е нереформирана и тромава. Не можем да достигнем до най-бедните, защото не знаем кои са те“, обясни Гьоков.
Той беше категоричен, че не са се отказали от повишаването на минималната работна заплата. „Предвиждаме тя да е 50% от средната работна заплата. Искахме да е от 1 юли, но това ще стане от 1 януари 2023 г. Така тя ще стане около 770 лева“, каза той.
"Българите са най-бедни в Европа. Така че аз много сериозно съм се заел в министерството да работим по механизмите, с които да се вдигнат доходите у нас", допълни той.
Относно високата инфлация Гьоков каза, че всеки я усеща. "За някои продукти тя е дори 30%. Какво говорят политиците е едно, на какво усещат хората по джоба си, е друго", каза той.
ОЩЕ: Новият бюджет: По-висок дълг, по-големи пенсии, нов акциз на цигарите и редица данъчни мерки